Skubiszak-Kalinowska Irena, Zawiadomienie partnera prywatnego o poprawieniu oczywistej omyłki w ofercie

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 28 lipca 2016 r.
Autorzy:

Zawiadomienie partnera prywatnego o poprawieniu oczywistej omyłki w ofercie

Zawiadomienie partnera prywatnego o poprawieniu oczywistej omyłki w ofercie

Zawiadomienie partnera prywatnego o poprawieniu oczywistej omyłki w ofercie

Podmiot publiczny ma prawo i jednocześnie obowiązek poprawić w ofertach złożonych przez partnerów prywatnych omyłki pisarskie i rachunkowe. Warunkiem koniecznym poprawienia takiej omyłki jest jej oczywistość. Z oczywistością omyłki mamy do czynienia w sytuacji, gdy jest ona na tyle jaskrawa i widoczna, że w sposób niebudzący wątpliwości każda osoba, która dostrzegłaby popełniony błąd, wiedziałaby w jaki sposób go poprawić. Poprawienie oczywistej omyłki nie może mieć wpływu na zrozumienie treści oferty, co oznacza, że poprzez jej poprawienie nie może dojść do zmiany treści oświadczenia woli partnera prywatnego wynikającego z oferty.

Zakresem oczywistych omyłek pisarskich są objęte takie niedokładności, które mogą być jednoznacznie zauważone przez każdą osobę, która będzie czytać ofertę. Istotę oczywistej omyłki pisarskiej dokładnie określa wyrok KIO z dnia 10 kwietnia 2008 r., KIO/UZP 265/08, zgodnie z którym: „Oczywistą omyłką pisarską jest omyłka widoczna, niezamierzona niedokładność, błąd pisarski lub inna podobna usterka w tekście. Za oczywistą omyłkę pisarską uznaje się również omyłkę, która nie jest widoczna w treści samego formularza ofertowego, jest jednak omyłką wynikającą z porównania treści pozostałych dokumentów, stanowiących zawartość treści oferty”.

Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem „oczywista omyłka pisarska jest to nie tylko fizyczne wprowadzenie omyłkowego zapisu w treści oferty, który nasuwa się samoczynnie, przez pierwszy ogląd danego dokumentu. Oczywista omyłka pisarska polega również na pominięciu określonego zapisu, w szczególności przez techniczne, często komputerowe i automatyczne przesunięcie tekstu, czy też pominięcie fragmentu tekstu, który – jak wskazuje kontekst i całość dokumentu – powinien znaleźć się w danym dokumencie (wyrok KIO z 31.03.2009 r., KIO/UZP 319/09; KIO/UZP 320/09; KIO/UZP 321/09, LEX nr 499617). W wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku z 21 maja 2008 r. (XII Ga 151/08, LEX nr 621204) określono, że: „Błąd pisarski to widoczne, wbrew zamierzeniu, niewłaściwe użycie wyrazu, widocznie mylna pisownia albo widocznie niezamierzone opuszczenie jednego lub więcej wyrazów itp. Natomiast omyłki pisarskie są to omyłki stojące na równi z błędami pisarskimi lub rachunkowymi, a zatem tylko omyłki polegające na tym, że wyrażono coś, co jest niezgodne z myślą niedwuznacznie wyrażoną przez podmiot, a zostało wypowiedziane tylko przez przeoczenie, niewłaściwy dobór słów itp.”.

Z kolei poprzez oczywistą omyłkę rachunkową należy rozumieć: „(...) widoczny, niezamierzony błąd rachunkowy (…), który polega na uzyskaniu nieprawidłowego wyniku działania arytmetycznego, a w szczególności błędne zsumowanie lub odjęcie poszczególnych pozycji” (wyrok KIO z dnia 21 stycznia 2009 r., KIO 20/09).

Jednak warunkiem koniecznym do stwierdzenia, że mamy do czynienia z oczywistą omyłką rachunkową jest możliwość stwierdzenia tego faktu przez podmiot publiczny na podstawie weryfikacji przedstawionego przez partnera prywatnego działania matematycznego. W przypadku, gdy przedstawione przez partnera prywatnego dane nie będą pozwalały na poprawienie niezgodności, podmiot publiczny nie może dokonać czynności poprawienia oferty w trybie art. 87 ust. 2 pkt 2 p.z.p.

Jak wskazano w opinii UZP, „Wykonawca [partner prywatny – przyp. aut.] dopuszcza się omyłki rachunkowej, gdy na podstawie działania matematycznego można ją prześledzić i na podstawie reguł rządzących tym działaniem możliwe jest stwierdzenie błędu w jego wykonaniu (…). Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem omyłka rachunkowa ma charakter oczywisty, nie tylko wtedy, gdy jest widoczna na pierwszy rzut oka. Tę cechę można przypisać wyłącznie omyłkom dotyczącym prostych działań na małych liczbach. W ocenie Krajowej Izby Odwoławczej dla uznania, że omyłka rachunkowa ma charakter oczywisty, wystarczający jest fakt jej ustalenia podczas sprawdzania obliczeń zgodnie z podanym przez zamawiającego (podmiotu publicznego – przyp. aut.) sposobem obliczenia ceny oferty oraz możliwość jej jednoznacznego stwierdzenia (wyrok KIO z dnia 1 września 2011 r., sygn. akt 1787/11, a także w wyroku KIO z dnia 28 września 2010 r., sygn. akt KIO/UZP 1978/10)” (Omyłki i błędy w ofertach wykonawców – analiza na przykładzie orzecznictwa sądów okręgowych i Krajowej Izby Odwoławczej).

Co istotne, zarówno omyłki pisarskie, jak i rachunkowe muszą cechować się oczywistością. „Istotą uznania dokonanej omyłki za oczywistą, jest możliwość jej stwierdzenia bez specjalistycznej wiedzy oraz jej bezsporność” (Wyrok KIO z 15.06.2015 r., KIO 1169/15; KIO 1170/15, LEX nr 1808515).

Zawiadomienie partnera prywatnego o poprawieniu oczywistej omyłki w ofercie partner prywatny partner prywatny brak działania badanie zasadności poprawienia oczywistej omyłki przyjęcie zawiadomienia wniesienie odwołania lub informacji o czynności niezgodnej z p.z.p. podmiot publiczny podmiot publiczny zawiadomienie partnera prywatnego o poprawieniu oczywistej omyłki zasadne niezasadne

Krok: zawiadomienie partnera prywatnego o poprawieniu oczywistej omyłki

Zgodnie z art. 87 ust. 2 pkt 1 i 2 p.z.p., podmiot publiczny poprawia w ofercie oczywiste omyłki pisarskie i rachunkowe, niezwłocznie zawiadamiając o tym partnera prywatnego.

Krok: przyjęcie zawiadomienia

Partner prywatny powinien, po otrzymaniu pisma dotyczącego poprawienia oczywistych omyłek w treści złożonej oferty, zweryfikować prawidłowość działań podmiotu publicznego.