Kremens Karolina, Zawiadomienie o ukończeniu postępowania

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 5 października 2019 r. do: 14 lutego 2024 r.
Autorzy:

Zawiadomienie o ukończeniu postępowania

Zawiadomienie o ukończeniu postępowania

Zawiadomienie o ukończeniu postępowania

Zawiadomienie o ukończeniu postępowania organ zawiadamiany organ zawiadamiany otrzymanie zawiadomienia sąd lub prokurator sąd lub prokurator przesłanie zawiadomienia brak obowiązku zawiadamiania czy podejrzany/oskarżony był komornikiem sądowym, asesorem komorniczym lub aplikantem komorniczym? czy podejrzany/oskarżony był osobą będącą członkiem samorządu zawodowego? czy podejrzany/oskarżony był funkcjonariuszem publicznym, osobą zatrudnioną w instytucji państwowej, samorządowej lub społecznej, był uczniem, żołnierzem, duchownym albo członkiem zakonu lub diakonatu? ukończenie postępowania czy ukończone postępowanie było prowadzone z urzędu? nie tak nie tak nie tak tak nie

Krok: ukończenie postępowania

Ustawa nakłada obowiązek informowania przełożonych niektórych osób, wobec których ukończono postępowanie karne.

Użycie zwrotu „ukończenie postępowania” oznacza, że nie chodzi o każde zakończenie postępowania na którymkolwiek z jego etapów, ale o prawomocne zakończenie postępowania. Dotyczyć więc będzie zarówno prokuratora umarzającego postępowanie (lub zatwierdzającego nieprokuratorskie postanowienie o umorzeniu postępowania), jak i sąd wydający orzeczenie zamykające postępowanie w sprawie. Zarówno postanowienie prokuratora, jak i orzeczenie sądu musi być prawomocne.

Krok: czy ukończone postępowanie było prowadzone z urzędu?

Zawiadomienie dotyczy tylko postępowań, które były prowadzone z urzędu. Nie dotyczy to więc ukończenia postępowań w razie wniesienia prywatnego aktu oskarżenia (zob. art. 59 § 1 k.p.k.) oraz subsydiarnego aktu oskarżenia (art. 55 § 1 k.p.k.).