Przybysz Piotr, Zawiadamianie przez zobowiązanego o zmianie adresu miejsca zamieszkania lub siedziby

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 5 października 2021 r.
Autor:

Zawiadamianie przez zobowiązanego o zmianie adresu miejsca zamieszkania lub siedziby

Zawiadamianie przez zobowiązanego o zmianie adresu miejsca zamieszkania lub siedziby

Zawiadamianie przez zobowiązanego o zmianie adresu miejsca zamieszkania lub siedziby

Na zobowiązanym, który nie wykonał w całości obowiązku podlegającego egzekucji administracyjnej, ciąży obowiązek zawiadamiania wierzyciela oraz organu egzekucyjnego o zmianie adresu miejsca zamieszkania lub siedziby. Obowiązek ten staje się aktualny wobec wierzyciela po doręczeniu zobowiązanemu upomnienia, a wobec organu egzekucyjnego po doręczeniu odpisu tytułu wykonawczego. Ustawa nie określa expressis verbis terminu wykonania tego obowiązku.

W przypadku niewykonania przez zobowiązanego obowiązku zawiadomienia o zmianie adresu przyjmuje się, że doręczenie pisma wierzyciela lub organu egzekucyjnego pod dotychczasowym adresem jest skuteczne (art. 36 § 4 u.p.e.a.). Na zobowiązanego można również nałożyć w tego rodzaju sytuacji karę pieniężną do wysokości 3800 zł (art. 168d § 3 pkt 1 lit. a tiret pierwsze u.p.e.a.). Jeżeli zobowiązany jest żołnierzem, to wówczas zamiast nałożenia kary pieniężnej występuje się do dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz ten pełni służbę, z wnioskiem o pociągnięcie go do odpowiedzialności dyscyplinarnej (art. 168d § 4 u.p.e.a.).

Zawiadamianie przez zobowiązanego o zmianie adresu miejsca zamieszkania lub siedziby organ egzekucyjny organ egzekucyjny otrzymanie zawiadomienia o zmianie adresu wierzyciel wierzyciel otrzymanie zawiadomienia o zmianie adresu zobowiązany zobowiązany czy upomnienie zostało doręczone? zawiadomienie organu egzekucyjnego o zmianie adresu czy odpis tytułu wykonawczego został doręczony? zawiadomienie wierzyciela o zmianie adresu niepodejmowanie dalszych działań zmiana adresu miejsca zamieszkania lub siedziby zobowiązanego czy obowiązek został w całości wykonany? tak nie tak nie nie tak

Krok: zmiana adresu miejsca zamieszkania lub siedziby zobowiązanego

Zobowiązanym jest osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej albo osoba fizyczna, która nie wykonała w terminie obowiązku o charakterze pieniężnym lub obowiązku o charakterze niepieniężnym, a w postępowaniu zabezpieczającym - również osoba lub jednostka, której zobowiązanie nie jest wymagalne albo jej obowiązek nie został ustalony lub określony, ale zachodzi obawa, że brak zabezpieczenia mógłby utrudnić lub udaremnić skuteczne przeprowadzenie egzekucji, a odrębne przepisy na to zezwalają (art. 1a pkt 20 u.p.e.a.).

Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu (art. 25 k.c.).

Siedziba osoby prawnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej jest określona w jej statucie lub w innym dokumencie pełniącym funkcję statutu.

Adres miejsca zamieszkania lub siedziby wskazuje nie tylko miejscowość, ale także nazwę ulicy, numer budynku i numer mieszkania. Zmiana adresu jest rezultatem zmiany którejkolwiek z tych danych. Nie ma przy tym znaczenia, czy zmiana taka jest rezultatem realnego przeniesienia się zobowiązanego w inne miejsce pod nowym adresem, czy zmiany sposobu określenia dotychczasowego adresu.

Krok: czy obowiązek został w całości wykonany?

Wykonanie obowiązku w całości powoduje ustanie obowiązku zobowiązanego powiadamiania wierzyciela lub organu egzekucyjnego o zmianie adresu miejsca zamieszkania lub siedziby. Obowiązek ten ciąży zatem na zobowiązanym również w sytuacji, gdy postępowanie egzekucyjne zostało umorzone w przypadku, gdy dalsza egzekucja administracyjna będzie bezskuteczna z powodu braku majątku lub źródła dochodu zobowiązanego, z których jest możliwe wyegzekwowanie środków pieniężnych przewyższających koszty egzekucyjne (art. 59 § 2 u.p.e.a.). Obowiązek ten nie ciąży natomiast na zobowiązanym przed upływem 7 dni od dnia doręczenia upomnienia – pod warunkiem wykonania obowiązku w całości w tym terminie (art. 15 § 1a u.p.e.a.).