Wiktorowska Ewa, Zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 28 lipca 2016 r. do: 31 grudnia 2020 r.
Autorzy:

Zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego

Zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego

Zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego

Po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej oferty i zawiadomieniu wykonawców o jej wyborze, zamawiający wzywa wykonawcę, który ją złożył do zawarcia umowy, wskazując miejsce i termin zawarcia umowy, a także wzywa go do wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy lub innych dokumentów, jeśli takich wymagał w treści SIWZ. Czynność ta nie jest wprost uregulowana przepisami ustawy - Prawo zamówień publicznych, jest zwykle uregulowana w ustaleniach SIWZ. W przypadku gdy wykonawca uchyla się od jej zawarcia lub jeżeli nie wnosi wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zawarcie umowy z tym wykonawcą nie dochodzi do skutku, co często niesie za sobą konieczność zatrzymania przez zamawiającego wadium, o ile wymagane było jego wniesienie przed upływem terminu składania ofert.

Nowelizacja przepisów ustawy - Prawo zamówień publicznych z dnia 22 czerwca 2016 r. uniezależniła długość trwania okresu stand still od sposobu, w jaki przekazano wykonawcom informację o wyborze oferty najkorzystniejszej. W dotychczasowym stanie prawnym termin ten był identyczny bez względu na to, na jaki sposób zdecydował się zamawiający.

Zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego zamawiający zamawiający czy wykonawca wniósł zabezpieczenie należytego wykonania umowy? podpisanie umowy podpisanie umowy zatrzymanie wadium wybór oferty najkorzystniejszej spośród pozostałych ofert dokonanie wyboru najkorzystniejszej oferty czy wartość przedmiotu zamówienia jest równa lub przekracza progi unijne? możliwość zawarcia umowy po 10 dniach od zawiadomienia o wyborze oferty możliwość zawarcia umowy po 5 dniach od zawiadomienia o wyborze oferty czy wykonawca uchyla się od zawarcia umowy? nie tak tak nie nie tak

Krok: dokonanie wyboru najkorzystniejszej oferty

Prawidłowy wybór oferty najkorzystniejszej oraz dotrzymanie terminów z art. 94 ust. 1 p.z.p. powoduje, że zarówno zamawiający, jak i wykonawca, mają wobec siebie roszczenie o zawarcie umowy. Uchylenie się od wykonania tego obowiązku przez zamawiającego uprawnia wykonawcę do wytoczenia zamawiającemu powództwa cywilnego o zawarcie umowy lub o zasądzenie odszkodowania (culpa in contrahendo) na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Uchylanie się wykonawcy od tego obowiązku uprawnia zamawiającego do zatrzymania wniesionego przez wykonawcę wadium, o ile wniesienia wymagał przed upływem terminu składania ofert.

Krok: czy wartość przedmiotu zamówienia jest równa lub przekracza progi unijne?

Ustawa - Prawo zamówień publicznych przewiduje odmienne okresy stand still, w trakcie których zamawiającego obowiązuje zakaz zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego, w zależności od tego według jakich przepisów, ze względu na wartość zamówienia, było prowadzone postępowanie.