Krywan Tomasz, Zawarcie umowy o współdziałanie

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 5 października 2021 r.
Autorzy:

Zawarcie umowy o współdziałanie

Zawarcie umowy o współdziałanie

Zawarcie umowy o współdziałanie

Procedura wskazuje warunki i sposób zawarcia umowy o współdziałanie.

Zawarcie umowy o współdziałanie podatnik podatnik czy podatnik otrzymał pozytywną opinię z wstępnego audytu podatkowego? czy Szef KAS zgadza się na zawarcie umowy? umowa o współdziałanie nie może zostać zawarta zawarcie umowy o współdziałanie podatnik jest zainteresowany zawarciem umowy o współdziałanie czy podatnik jest podatnikiem CIT? czy wartość przychodu wykazana w złożonym przez podatnika zeznaniu CIT przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartość 50.000.000 euro? złożenie wniosku o zawarcie umowy o współdziałanie przeprowadzenie wstępnego audytu podatkowego nie tak nie tak tak nie tak nie

Krok: podatnik jest zainteresowany zawarciem umowy o współdziałanie

Z dniem 1.07.2020 r. do ustawy z 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) – dalej o.p., zostały dodane przepisy umożliwiające zawieranie umów o współdziałanie w zakresie podatków pozostających we właściwości Krajowej Administracji Skarbowej. Umowy te służą zapewnieniu przestrzegania przez podatnika przepisów prawa podatkowego w warunkach przejrzystości podejmowanych działań oraz wzajemnego zaufania i zrozumienia między organem podatkowym a podatnikiem, przy uwzględnieniu charakteru prowadzonej przez podatnika działalności (zob. art. 20s § 2 o.p.).

Krok: czy podatnik jest podatnikiem CIT?

Umowy o współdziałanie są zawierane między Szefem Krajowej Administracji Skarbowej i podatnikiem na wniosek podatnika (zob. art. 20s § 1 o.p.). Wnioski takie mogą składać wyłącznie podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (zob. art. 20s § 2 o.p.), a więc umowy o współdziałanie mogą zawierać z Szefem KAS wyłącznie podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych.