Piaskowska Olga Maria, Zastosowanie aresztu wobec opornego świadka oraz przymusowe jego sprowadzenie

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 7 listopada 2019 r.
Autorzy:

Zastosowanie aresztu wobec opornego świadka oraz przymusowe jego sprowadzenie

Zastosowanie aresztu wobec opornego świadka oraz przymusowe jego sprowadzenie

Zastosowanie aresztu wobec opornego świadka oraz przymusowe jego sprowadzenie

Zastosowanie aresztu wobec opornego świadka oraz przymusowe jego sprowadzenie dowódca jednostki wojskowej dowódca jednostki wojskowej otrzymanie wniosku świadek świadek do dnia rozprawy stawienie się w wyznaczonym miejscu doręczenie wezwania ponowne niestawienie się w wyznaczonym miejscu ponowne nieusprawiedliwienie niestawiennictwa możliwe zachowanie się świadka otrzymanie wezwania możliwe zachowanie się świadka nieusprawiedliwione niestawiennictwa na rozprawie do dnia rozprawy stawienie się w wyznaczonym miejscu ponowne nieusprawiedliwienie niestawiennictwa usprawiedliwienie niestawiennictwa otrzymanie postanowienia o skazaniu na grzywnę możliwe zachowane się świadka doręczenie wezwania sąd skład orzekający przewodniczący sąd skład orzekający przewodniczący możliwy przebieg postępowania przesłuchanie świadka skazanie świadka na grzywnę możliwy przebieg postępowania ponowne wezwanie świadka do stawiennictwa możliwe decyzje sądu skazanie świadka na grzywnę wystąpienie z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności dyscyplinarnej możliwy przebieg postępowania wezwanie świadka do złożenia zeznań skazanie świadka na grzywnę ponowne wezwanie świadka do złożenia zeznań przesłuchanie świadka otrzymanie usprawiedliwienia zastosowanie wobec świadka aresztu lub jego przymusowe doprowadzenie zastosowanie wobec świadka aresztu lub jego przymusowe doprowadzenie gdy świadek-cywil gdy świadek-żołnierz

Krok: wezwanie świadka do złożenia zeznań

1. W postanowieniu o przeprowadzeniu dowodu z zeznań świadka, sąd oznacza fakty podlegające stwierdzeniu. Jeżeli nie ma możliwości, aby świadek stawił się osobiście, sąd wyznaczy sędziego lub sąd, który ma dowód przeprowadzić oraz, jeżeli to jest możliwe, termin i miejsce przeprowadzenia dowodu.

2. Sąd, wzywając świadka, wymieni w wezwaniu imię, nazwisko i zamieszkanie wezwanego, miejsce i czas przesłuchania, nazwiska stron i przedmiot sprawy oraz zwięzłą osnowę przepisów o karach za pogwałcenie obowiązków świadka, a ponadto o zwrocie wydatków koniecznych, związanych ze stawiennictwem do sądu, oraz o wynagrodzeniu za utratę zarobku.

Krok: nieusprawiedliwione niestawiennictwa na rozprawie

1. Świadek powinien usprawiedliwić na piśmie swoją nieobecność i to przed dniem rozprawy. Późniejsze usprawiedliwienie nieobecności (zob. art. 275) nie zapobiegnie wydaniu przez sąd na rozprawie postanowienia o skazaniu świadka na grzywnę.

2. Do usprawiedliwienia świadek powinien dołączyć dokument potwierdzający przyczynę jego nieobecności. Usprawiedliwioną przyczyną nieobecności świadka może być jego choroba, ważny wyjazd służbowy lub poważny wypadek losowy.

3. Usprawiedliwione niestawiennictwo z powodu choroby wymaga przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego niemożność stawienia się na wezwanie sądu, wystawionego przez lekarza sądowego (art. 2141 k.p.c.; ustawa z dnia 15 czerwca 2007 r. o lekarzu sądowym, Dz. U. Nr 123, poz. 849 z późn. zm.). Lekarz sądowy wystawia zaświadczenie potwierdzające niezdolność (albo zdolność) świadka do stawienia się na wezwanie sądu z powodu choroby.

4. Jeżeli świadek nie stawi się i usprawiedliwi swoją nieobecność, wówczas sąd wyznaczy kolejny termin jego przesłuchania oraz ponownie wezwie świadka.