Janiszowski-Downarowicz Rafał, Zaskarżanie postanowień w przedmiocie przekazania sprawy według właściwości

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 4 kwietnia 2016 r.
Autorzy:

Zaskarżanie postanowień w przedmiocie przekazania sprawy według właściwości

Zaskarżanie postanowień w przedmiocie przekazania sprawy według właściwości

Zaskarżanie postanowień w przedmiocie przekazania sprawy według właściwości

Na postanowienie sądu wojskowego lub prokuratora wojskowego przekazujących sprawę na podstawie art. 650 § 1 i 2 k.p.k., stronom postępowania przysługuje zażalenie.

Opisywane w niniejszym tytule procedury związane ze składaniem zażalenia na postanowienie sądu dotyczą również zażalenia na postanowienie prokuratora, z tą różnicą, że zażalenie to rozpoznaje sąd właściwy do rozpoznania sprawy.

Do procedur związanych z wnoszeniem zażalenia, składem sądu i doręczaniem postanowień stronom stosuje się przepisy „powszechne” kodeksu, o czym decyduje art. 646 zdanie drugie k.p.k.

Od 4 kwietnia 2016 r. zgodnie z art. 657 § 4 k.p.k. ilekroć kodeks postępowania karnego mówi o prokuratorze wojskowym, należy przez to rozumieć prokuratora powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury wykonującego czynności w komórce organizacyjnej do spraw wojskowych.

Zaskarżanie postanowień w przedmiocie przekazania sprawy według właściwości sąd powszechny sąd powszechny przyjęcie przekazanej sprawy sąd wojskowy II instancji sąd wojskowy II instancji rozpoznanie zażalenia na posiedzeniu otrzymanie zażalenia przesłanie sprawy do rozpoznania przez sąd wojskowy przesłanie sprawy do rozpoznania przez sąd powszechny strona strona brak reakcji możliwa reakcja stron otrzymanie odpisu postanowienia złożenie zażalenia sąd wojskowy I instancji sąd wojskowy I instancji powiadomienie stron o postanowieniu przesłanie akt sprawy wraz z zażaleniem przyjęcie sprawy postanowienie o uwzględnieniu zażalenia czy sąd uwzględnia zażalenie? postanowienie w przedmiocie przekazania sprawy do sądu powszechnego otrzymanie zażalenia uwzględniono nie uwzględniono 7 dni tak nie

Krok: postanowienie w przedmiocie przekazania sprawy do sądu powszechnego

Sąd wojskowy może przekazać sprawę do rozpoznania sądowi powszechnemu w przypadku łączności podmiotowo-przedmiotowej, a więc w sytuacji, kiedy sprawa dotyczy dwóch lub więcej sprawców, którym zarzucono udział w tym samym zdarzeniu, a ze względu na rodzaj jednego z czynów bądź w stosunku do osoby jednego ze sprawców, nie jest właściwy do rozpoznania sprawy w całości (szerzej zobacz procedurę „Rozpoznawanie przez sąd wojskowy sprawy o przestępstwa w wypadku łączności podmiotowo-przedmiotowej). Uprawnienie to przysługuje prokuratorowi wojskowemu w toku postępowania przygotowawczego (szerzej zobacz procedurę „Prowadzenie postępowania przygotowawczego przez prokuratura wojskowego w wypadku łączności podmiotowo-przedmiotowej

Krok: powiadomienie stron o postanowieniu

Jeżeli strona nie uczestniczyła w posiedzeniu lub nie była obecna przy ogłoszeniu postanowienia doręcza się jej odpis postanowienia.