Skibińska Małgorzata, Zasady udzielania urlopu ojcowskiego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 26 kwietnia 2023 r.
Autorzy:

Zasady udzielania urlopu ojcowskiego

Zasady udzielania urlopu ojcowskiego

Zasady udzielania urlopu ojcowskiego

Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi do dwóch tygodni, a pracownik ma czas na jego wykorzystanie do ukończenia przez swoje dziecko 12 miesiąca życia. Ma również możliwość podzielenia urlopu na 2 części i skorzystania z każdej z nich w wybranym przez siebie momencie.

Zasady udzielania urlopu ojcowskiego pracodawca pracodawca Przekazanie informacji o udzieleniu urlopu ojcowskiego Odmowa udzielenia urlopu W jakim wieku jest dziecko pracownika? Dziecko nie ukończyło 12 miesięcy Dziecko ukończyło 12 miesięcy Przekazanie informacji o odmowie udzielenia urlopu W jakim terminie został złożony wniosek? W terminie nie krótszym niż 7 dni W terminie krótszym niż 7 dni Udzielenie urlopu ojcowskiego pracownik pracownik Złożenie wniosku o urlop ojcowski

Krok: Złożenie wniosku o urlop ojcowski

W celu sprawowania opieki nad dzieckiem pracownik - ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do:

1)ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo

2)upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia.

Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Urlop ojcowski jest udzielany na wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej składany przez pracownika - ojca w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu..

Uwaga!

Urlop ojcowski przysługuje zarówno mężczyznom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, jak i tym prowadzącym działalność gospodarczą oraz zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej. Jedynym warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu.

Uwaga!

Pracownik opiekujący się dzieckiem będzie mógł skorzystać z 14 dni kalendarzowych urlopu, obejmującego również soboty, niedzielę i inne wolne od pracy dni.

Zobacz wzór:

Wniosek o udzielenie pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko urlopu ojcowskiego lub jego części.

Pamiętaj!

W przypadku gdy z urlopu ojcowskiego korzysta przedsiębiorca wówczas za okres urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek wypłacany z ZUS, a przedsiębiorca ma prawo obniżyć należne składki ZUS za okres urlopu. Należy jednak pamiętać, iż prawo do urlopu ojcowskiego a co z tym związane do zasiłku macierzyńskiego przysługuje tylko i wyłącznie w sytuacji gdy ojciec dziecka podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Przedsiębiorca musi więc opłacać dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Za okres urlopu ojcowskiego, przedsiębiorcy przysługuje zasiłek, który jest wypłacany w kwocie 100% podstawy wymiaru. Drugą korzyścią wynikającą ze skorzystania z urlopu ojcowskiego jest obniżenie należnych składek ZUS za cały 14-dniowy okres przebywania na urlopie. Składki ZUS w sytuacji przebywania na 14 dniowym urlopie ojcowskim należy więc opłacić nie za cały miesiąc, a tylko za pozostałe 16 dni miesiąca.

Ważne!

W zwiazku ze zmianą przpeisów kodeksu pracy pracownik - ojciec wychowujący dziecko w dniu wejścia w życie ustawy kodeks pracy tj. 26 kwietnia 2023 r. ma prawo do urlopu ojcowskiego na zasadach określonych w przepisach dotychczasowych, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko:

1) 24. miesiąca życia albo

2) 14. roku życia, o ile nie upłynęły 24 miesiące od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie tego dziecka.

Krok: W jakim terminie został złożony wniosek?

Pracodawca po otrzymaniu wniosku pracownika o urlop ojcowski powinien zweryfikować, czy pracownik jest uprawniony do urlopu oraz sprawdzić, czy wniosek został złożony w wymaganym terminie.