Sokołowska Anna, Zasady sumowania okresów ubezpieczenia pracownika oddelegowanego do pracy w innym państwie

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 17 czerwca 2016 r.
Autor:

Zasady sumowania okresów ubezpieczenia pracownika oddelegowanego do pracy w innym państwie

Zasady sumowania okresów ubezpieczenia pracownika oddelegowanego do pracy w innym państwie

Zasady sumowania okresów ubezpieczenia pracownika oddelegowanego do pracy w innym państwie.

Rozporządzenie 883/2004 nie zawiera żadnego jednoznacznego przepisu dotyczącego sumowania okresów delegowania przebytych na mocy starych i nowych rozporządzeń. Wyraźną intencją prawodawcy było jednak wydłużenie maksymalnego możliwego okresu delegowania do 24 miesięcy. Dlatego, jeśli pracownik zakończył okres delegowania w łącznym wymiarze 24 miesięcy, nie można przyznać żadnego nowego okresu delegowania dotyczącego tego samego pracownika, tych samych przedsiębiorstw i tego samego państwa członkowskiego (z wyjątkiem przypadków, w których zawarto porozumienie na podstawie art. 16).

Zasady sumowania okresów ubezpieczenia pracownika oddelegowanego do pracy w innym państwie ZUS ZUS czy poświadczone okresy ubezpieczenia potwierdzają ubezpieczenie? pracownik nie otrzymuje świadczenia pracownik otrzymuje świadczenie poświadczone okresy ubezpieczenia nie potwierdzają ubezpieczenia poświadczone okresy ubezpieczenia potwierdzają ubezpieczenie sprawdzenie czy okres ubezpieczenia wystarczający do przyznania świadczenia? okres ubezpieczenia wystarczający do przyznania świadczenia ZUS występuje do instytucji właściwej państwa członkowskiego o poświadczenie okresów ubezpieczenia poświadczenie okresów ubezpieczenia analiza dokumentacji pracodawca pracodawca pracownik może świadczyć pracę za granicą uprawnienie do świadczeń na mocy ustawodawstwa jednego państwa członkowskiego otrzymanie formularza A1 czy prawo do świadczeń uzależnione jest od okresu zatrudnienia? brak konieczności spełniania dodatkowych warunków możliwość sumowania okresów ubezpieczenia tak nie okres wystarczający okres ubezpieczenia nie wystarcza do przyznania świadczenia brak potwierdzonego formularza A1 potwierdzony formularz A1 nie tak

Krok: uprawnienie do świadczeń na mocy ustawodawstwa jednego państwa członkowskiego

Zgodnie z zasadą ogólną, osoby, do których stosują się przepisy rozporządzenia nr 883/2004, podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego. To oznacza, że w przypadku choroby i macierzyństwa świadczenia pieniężne będą tej osobie przysługiwały tylko na mocy ustawodawstwa jednego państwa członkowskiego.

Krok: otrzymanie formularza A1

W przypadku gdy pracownik jest delegowany do pracy do innego państwa i nie został w stosunku do niego potwierdzony formularz A1 przez państwo wysyłające, to podlega ustawodawstwu państwa delegowania.