Sokołowska Anna, Zasady sumowania okresów ubezpieczenia pracownika oddelegowanego do pracy w innym państwie
Zasady sumowania okresów ubezpieczenia pracownika oddelegowanego do pracy w innym państwie
Zasady sumowania okresów ubezpieczenia pracownika oddelegowanego do pracy w innym państwie
Zasady sumowania okresów ubezpieczenia pracownika oddelegowanego do pracy w innym państwie.
Rozporządzenie 883/2004 nie zawiera żadnego jednoznacznego przepisu dotyczącego sumowania okresów delegowania przebytych na mocy starych i nowych rozporządzeń. Wyraźną intencją prawodawcy było jednak wydłużenie maksymalnego możliwego okresu delegowania do 24 miesięcy. Dlatego, jeśli pracownik zakończył okres delegowania w łącznym wymiarze 24 miesięcy, nie można przyznać żadnego nowego okresu delegowania dotyczącego tego samego pracownika, tych samych przedsiębiorstw i tego samego państwa członkowskiego (z wyjątkiem przypadków, w których zawarto porozumienie na podstawie art. 16).
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną , podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.
Krok: uprawnienie do świadczeń na mocy ustawodawstwa jednego państwa członkowskiego
Zgodnie z zasadą ogólną, osoby, do których stosują się przepisy rozporządzenia nr 883/2004, podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego. To oznacza, że w przypadku choroby i macierzyństwa świadczenia pieniężne będą tej osobie przysługiwały tylko na mocy ustawodawstwa jednego państwa członkowskiego.
Krok: otrzymanie formularza A1
W przypadku gdy pracownik jest delegowany do pracy do innego państwa i nie został w stosunku do niego potwierdzony formularz A1 przez państwo wysyłające, to podlega ustawodawstwu państwa delegowania.