Kostrzewa Piotr, Zasady podlegania ubezpieczeniom - pozarolnicza działalność i ustalone prawo do emerytury lub renty

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 października 2018 r.
Autor:

Zasady podlegania ubezpieczeniom - pozarolnicza działalność i ustalone prawo do emerytury lub renty

Zasady podlegania ubezpieczeniom - pozarolnicza działalność i ustalone prawo do emerytury lub renty

Zasady podlegania ubezpieczeniom - pozarolnicza działalność i ustalone prawo do emerytury lub renty

Zasady podlegania ubezpieczeniom - pozarolnicza działalność i ustalone prawo do emerytury lub renty ubezpieczony ubezpieczony przedsiębiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu, a dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu podjęcie przez emeryta lub rencistę pozarolniczej działalności albo nabycie przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność prawa do emerytury lub renty czy wykonywana pozarolnicza działalność jest pozarolniczą działalnością gospodarczą? osoba prowadząca pozarolnicza działalność gospodarcza podlega dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu czy przedsiębiorca ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy wypłacanej przez ZUS? przedsiębiorca podlega dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu nie tak nie tak

Krok: podjęcie przez emeryta lub rencistę pozarolniczej działalności albo nabycie przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność prawa do emerytury lub renty

Okolicznością, która ma wpływ na zasady, na których osoba prowadząca pozarolniczą działalność podlega ubezpieczeniom społecznym ma m.in. posiadanie ustalonego prawa do emerytury lub renty. Posiadanie statusu emeryta lub rencisty ma również wpływ na zasady opłacania składek na ubezpieczenia zdrowotne z tytułu pozarolniczej działalności.

Ważne!

Dla potrzeb u.s.u.s. jako rentę traktuje się świadczenie pieniężne z krajowego bądź zagranicznego systemu ubezpieczenia społecznego, bądź zaopatrzenia emerytalnego (np. zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy mundurowych). W rozumieniu u.s.u.s. nie jest zatem rentą np. renta socjalna, czy też renta wypłacana na podstawie przepisów k.c.

Krok: czy wykonywana pozarolnicza działalność jest pozarolniczą działalnością gospodarczą?

Pierwszą okolicznością, która wymaga ustalenia z uwagi na to, że ma wpływ na zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, jest to, czy wykonywana przez emeryta lub rencistę pozarolnicza działalność jest pozarolniczą działalnością gospodarczą. Pozarolniczą działalnością gospodarczą w rozumieniu u.s.u.s. jest pozarolnicza działalność gospodarcza wykonywana na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Jest to zatem zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły, o której jest mowa w art. 3 u.p.p.

Pozarolniczą działalnością, która nie jest pozarolniczą działalnością gospodarczą, jest zatem określona w art. 8 ust. 6 pkt 2–5 u.s.u.s. działalność:

1. twórców i artystów,

2. osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu:

a) w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

b) z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3. wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,

4. osób prowadzących publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2020, poz. 910).

Ponadto za pozarolniczą działalność w rozumieniu u.s.u.s. nie uważa się działalności gospodarczej wykonywanej przez przedsiębiorcę, który na mocy art. 18 ust. 1 u.p.p. korzysta z tzw. ulgi na start.