Musiał Krzysztof J., Zasada dwuinstancyjności

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Zasada dwuinstancyjności

Zasada dwuinstancyjności

Zasada dwuinstancyjności

Procedura ma na celu przybliżenie celu istnienia zasady dwuinstancyjności w systemie prawa podatkowego oraz praktyki stosowania tej zasady przez organy podatkowe.

Zasada dwuinstancyjności organ podatkowy organ podatkowy wyjątkowość ponownego rozstrzygania przez organ I instancji funkcja nadzorcza organu II instancji postępowanie dowodowe organu odwoławczego istotność naruszenia zasady dwuinstancyjności wykluczające się rozstrzygnięcia przestrzeganie zasady naruszenie zasady rozpatrzenie odwołania przez ten sam organ brak możliwości odwołania się praktyka organów w realizowaniu zasady dwuinstancyjności bezprzedmiotowość postępowania odwoławczego brak zgodności z procedurą zgodność z procedurą (!) zasada  dwuinstancyjności przestrzeganie zasady przesłanki zasady dwuinstancyjności 2-krotne rozpatrywanie sprawy zakres rozstrzygania II instancji wyjątki od zasady

Krok: (!) zasada dwuinstancyjności

Zasada dwuinstancyjności jest jedną z zasad ogólnych postępowania podatkowego (zob. procedura Ogólne zasady postępowania podatkowego), która wiąże się z uprawnieniem strony do 2-krotnego rozpatrzenia swojej sprawy, jeśli strona nie jest zadowolona z rozstrzygnięcia organu I instancji.

Uwaga! Ryzyko: Należy mieć na uwadze, że nie wystarczy powołać się na zasadę ogólną, lecz należy powiązać jej naruszenie z odpowiednimi przepisami stanowiącymi wykonanie danej zasady ogólnej (zob. wyrok NSA z dnia 1 marca 2013 r., II FSK 2941/12).

Krok: 2-krotne rozpatrywanie sprawy

Organ odwoławczy obowiązany jest ponownie rozpoznać i rozstrzygnąć sprawę rozstrzygniętą decyzją organu pierwszej instancji. Nie może ograniczyć się do kontroli decyzji organu I instancji, ale obowiązany jest ponownie rozstrzygnąć sprawę. Istota administracyjnego toku instancji polega na 2-krotnym rozstrzygnięciu tej samej sprawy, nie zaś na kontroli zasadności argumentów postawionych w stosunku do orzeczenia organu I instancji (zob. wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 24 stycznia 2013 r., I SA/Go 1067/12).

Dwuinstancyjność postępowania podatkowego oznacza, że w wyniku złożenia zwyczajnego środka prawnego sprawa podatkowa będzie w całości przedmiotem postępowania przed organem II instancji. Tworzy to obowiązek 2-krotnego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, 2-krotnego ustalenia stanu faktycznego i 2-krotnej wykładni przepisów prawa przez organy podatkowe (zob. wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 lutego 2013 r., III SA/Wa 1446/11).