Musiał Krzysztof J., Zarzuty w postępowaniu egzekucyjnym

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 18 czerwca 2016 r. do: 29 lipca 2020 r.
Autor:

Zarzuty w postępowaniu egzekucyjnym

Zarzuty w postępowaniu egzekucyjnym

Zarzuty w postępowaniu egzekucyjnym

Procedura dotyczy trybu wnoszenia i rozpatrzenia zarzutów w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej.

Zarzuty w postępowaniu egzekucyjnym wierzyciel wierzyciel postanowienie o niedopuszczalności zarzutu postanowienie w sprawie stanowiska wierzyciela organ egzekucyjny organ egzekucyjny postanowienie o odmowie uwzględnienia zarzutu postanowienie o zastosowaniu mniej uciążliwego środka egzekucyjnego postępowanie w sprawie zarzutów rozstrzygnięcia organu egzekucyjnego (!) konieczność  uzyskania  stanowiska  wierzyciela postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego zobowiązany zobowiązany zarzut braku uprzedniego doręczenia zobowiązanemu upomnienia „przedegzekucyjnego” zarzut niespełnienia wymogów określonych w art. 27 u.p.e.a. zarzut prowadzenia egzekucji przez niewłaściwy organ egzekucyjny (!) zarzut  zastosowania zbyt  uciążliwego środka  egzekucyjnego zarzut określenia egzekwowanego obowiązku niezgodnie z treścią obowiązku wynikającego z orzeczenia, o którym mowa w art. 3 i 4 u.p.e.a. zarzut błędu co do osoby zobowiązanego zarzut niewykonalności obowiązku o charakterze niepieniężnym zarzut niedopuszczalności egzekucji administracyjnej lub zastosowanego środka egzekucyjnego (!) kwestionowanie  zasadności  prowadzenia  egzekucji  administracyjnej wniesienie wniosku w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym podstawy prawne do wniesienia zarzutów zarzut wykonania lub umorzenia obowiązku, przedawnienie, wygaśnięcie lub nieistnienie obowiązku zarzut odroczenia terminu wykonania obowiązku lub brak jego wymagalności z innego powodu, rozłożenie na raty spłaty należności pieniężnej

Krok: (!) kwestionowanie zasadności prowadzenia egzekucji administracyjnej

Instytucja zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym jest podstawowym środkiem ochrony przed niezgodnym z prawem skierowaniem i prowadzeniem w odniesieniu do majątku zobowiązanego egzekucji administracyjnej. Z tego względu ustawodawca ogranicza krąg podmiotów uprawnionych do ich wniesienia wyłącznie do zobowiązanego (art. 27 § 1 pkt 9 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1427 z późn. zm. - dalej u.p.e.a.). Wykluczona jest możliwość wniesienia zarzutów przez pozostałych uczestników postępowania, w tym zwłaszcza przez wierzyciela, którego rola ograniczona została w tym przypadku do wypowiedzenia się w sprawie wniesionego zarzutu.

Uwaga! Ryzyko: Jeżeli z uwagi na stadium postępowania egzekucyjnego nie przysługuje dłużnikowi środek zaskarżenia w postaci zarzutów to skarga na czynności egzekucyjne, o której mowa w art. 54 u.p.e.a., nie może stanowić takiego właśnie konkurencyjnego środka zaskarżenia; z tych względów nie mogą być przedmiotem rozpoznania zarzuty przedawnienia zobowiązania objętego egzekucją (zob. wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2013 r., II FSK 2988/11).

Krok: wniesienie wniosku w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym

Zarzuty wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia zobowiązanemu odpisu tytułu wykonawczego. W myśl art. 27 § 1 pkt 9 u.p.e.a., tytuł wykonawczy powinien zawierać pouczenie o możliwości wniesienia tego środka prawnego. Uchybienie terminowi do wniesienia zarzutów czyni czynność zobowiązanego prawnie nieskuteczną. Termin ten może zostać jednak przywrócony. Mają wówczas zastosowanie przepisy art. 58 i 59 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 256 z późn. zm.) - dalej k.p.a., zgodnie z którymi w razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni on, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Niedopuszczalnym jest natomiast umorzenie postępowania w sprawie z zarzutu w postępowaniu egzekucyjnym z tej przyczyny, że egzekucja została skutecznie zakończona przed upływem terminu do zgłoszenia zarzutu. 7-dniowy termin jest ustawowym uprawnieniem zobowiązanego i nie może być skrócony z powodu jego wypłacalności (wyrok NSA z dnia 15 grudnia 1998 r., SA 1593/97).

Zarzut w postępowaniu egzekucyjnym nie jest środkiem odwoławczym od tytułu wykonawczego i nie zobowiązuje organu do zbadania poprawności tego tytułu, bez względu na treść złożonych zarzutów. To na osobie, do której skierowano tytuł wykonawczy, spoczywa obowiązek wskazania, na której z okoliczności wymienionych w art. 33 u.p.e.a. opiera swój zarzut (zob. wyrok NSA z dnia 6 maja 2014 r., II OSK 2903/12).

Zgłoszenie przez zobowiązanego zarzutu w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej na podstawie art. 33 § 1 pkt 1–7, 9 i 10 u.p.e.a. zawiesza postępowanie egzekucyjne do czasu wydania ostatecznego postanowienia w przedmiocie zgłoszonego zarzutu, o ile wierzyciel po otrzymaniu zarzutu nie wystąpi z uzasadnionym wnioskiem o podjęcie zawieszonego postępowania egzekucyjnego. W okresie zawieszenia postępowania egzekucyjnego organ egzekucyjny może dokonać na podstawie tytułu wykonawczego zabezpieczenia na wniosek wierzyciela lub z urzędu. W zakresie należności pieniężnych, o których mowa w art. 2 § 1 pkt 8 lit. g u.p.e.a., zabezpieczenia nie stosuje się.

Wstrzymanie czynności egzekucyjnych oznacza wstrzymanie wykonania wszystkich lub części zastosowanych środków egzekucyjnych, które nie powoduje uchylenia dokonanych czynności egzekucyjnych (art. 1a pkt 15 u.p.e.a.). Wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oznacza natomiast wstrzymanie wykonania zastosowanych środków egzekucyjnych, które nie powoduje uchylenia dokonanych czynności egzekucyjnych, oraz niepodejmowanie nowych środków egzekucyjnych (art. 1a pkt 16 u.p.e.a.).