Stefański Ryszard A., Zarządzenie prokuratora o zatrzymaniu osoby podejrzanej w toku postępowania przygotowawczego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2015 r.
Autor:

Zarządzenie prokuratora o zatrzymaniu osoby podejrzanej w toku postępowania przygotowawczego

Zarządzenie prokuratora o zatrzymaniu osoby podejrzanej w toku postępowania przygotowawczego

Zarządzenie prokuratora o zatrzymaniu osoby podejrzanej w toku postępowania przygotowawczego

Zatrzymanie może zarządzić prokurator, ale jedynie w toku prowadzonego przez niego postępowania przygotowawczego. W toku postępowania sądowego prokurator nie jest uprawniony do zarządzenia zatrzymania oskarżonego, chociażby zamierzał złożyć wniosek o jego tymczasowe aresztowanie. Uprawnienie takie w tym postępowaniu ma sąd (art. 75 § 2 k.p.k.). Może to uczynić tylko wówczas, gdy zachodzi potrzeba doprowadzenia osoby podejrzanej albo podejrzanego do prokuratora. W art. 247 § 1 k.p.k. został użyty funktor zdaniowego "i" dla połączenia słów "zatrzymanie" oraz "przymusowe doprowadzenie". Oznacza to, że zatrzymanie jest dopuszczalne w celu doprowadzenia osoby podejrzanej lub podejrzanego do prokuratora. Zatrzymanie to nie ma charakteru samodzielnego środka przymusu, ale jest jedynie elementem koniecznym do doprowadzenia osoby podejrzanej (podejrzanego) do prokuratora.

Krok: badanie przesłanek uzasadniających zarządzenie o zatrzymaniu

Zatrzymanie jest dopuszczalne, jeżeli zachodzi tylko potrzeba doprowadzenia osoby podejrzanej albo podejrzanego do prokuratora. Prokurator może to uczynić wówczas, gdy:

1) zachodzi uzasadniona obawa, że osoba podejrzana/podejrzany nie stawi się na wezwanie w celu:

a) przedstawienia mu zarzutów (art. 313 § 1 k.p.k.);

b) uzupełnienia lub zmiany zarzutów (art. 314 k.p.k.);

c) dokonania oględzin zewnętrznych jego ciała oraz innych badań niepołączonych z naruszeniem integralności ciała, w szczególności pobrania odcisków, sfotografowania go oraz okazania w celach rozpoznawczych innym osobom (art. 74 § 2 pkt 1 k.p.k.);

d) dokonania badań psychologicznych i psychiatrycznych oraz badań połączonych z dokonaniem zabiegów na jego ciele, z wyjątkiem chirurgicznych, pod warunkiem że dokonywane są przez uprawnionego do tego pracownika służby zdrowia z zachowaniem wskazań wiedzy lekarskiej i nie zagrażają zdrowiu oskarżonego, jeżeli przeprowadzenie tych badań jest nieodzowne; w szczególności pobrania krwi, włosów lub wydzielin organizmu (art. 74 § 2 pkt 2 k. p. k.);

e) pobrania wymazu ze śluzówki policzków, jeżeli jest to nieodzowne i nie zachodzi obawa, że zagrażałoby to zdrowiu oskarżonego lub innych osób.

2) osoba podejrzana/podejrzany może w inny bezprawny sposób utrudniać postępowanie (art. 247 § 1 k.p.k.);

3) zachodzi potrzeba niezwłocznego zastosowania środka zapobiegawczego (art. 247 § 2 k.p.k.).

Z reguły jest stosowane, gdy istnieją przesłanki do zastosowania tymczasowego aresztowania. W takim wypadku zatrzymanie jest związane z jej doprowadzeniem do prokuratora, który przedstawia osobie podejrzanej zarzuty i przesłuchuje ją, a następnie kieruje wniosek do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Wobec podejrzanego konieczność sięgnięcia po ten środek może mieć miejsce w sytuacji, gdy bez usprawiedliwionej przyczyny nie stawia się na wezwanie w celu dokonania określonej czynności procesowej, np. przesłuchania, lub przed zastosowaniem tymczasowego aresztowania. W tym ostatnim wypadku zarządzenie takie jest obligatoryjne. Prokurator, przesyłając wraz z aktami wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania, zgodnie z art. 250 § 3 k.p.k., zarządza jednocześnie doprowadzenie podejrzanego do sądu; gdy wykonanie wymaga zatrzymania podejrzanego, zarządza się jego zatrzymanie na podstawie art. 247 § 2 k.p.k.

Zarządzenie prokuratora o zatrzymaniu osoby podejrzanej w toku postępowania przygotowawczego Policja Policja zatrzymanie osoby podejrzanej niezwłoczne przeszukanie pomieszczeń zwrócenie się o zatwierdzenie przeszukania otrzymanie zarządzenia do wykonania doprowadzenie zatrzymanego do prokuratora zwrócenie się o zarządzenie przeszukania czy przeszukanie należy przeprowadzić niezwłocznie? czy zachodzi potrzeba przeszukania pomieszczeń? wykonanie zarządzenia przeszukanie pomieszczeń prokurator prokurator czy zachodzi potrzeba stosowania środka zapobiegawczego? postanowienie o zarządzeniu przeszukania rezygnacja z zarządzania zatrzymania postanowienie o zatwierdzeniu przeszukania rozstrzyganie w przedmiocie środka zapobiegawczego zarządzenie o zatrzymaniu i doprowadzeniu niezwłoczne dokonanie czynności, z którą związane było zatrzymanie potrzeba doprowadzenia osoby podejrzanej do prokuratora wystąpienie do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania badanie przesłanek uzasadniających zarządzenie o zatrzymaniu zwolnienie zatrzymanego nie tak przesłanki spełnione brak przesłanek nie tak tak nie

Krok: zarządzenie o zatrzymaniu i doprowadzeniu

Zarządzenie zatrzymania i przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej następuje w formie zarządzenia. Ta forma decyzji prokuratora jest wprost określona w art. 247 § 7 k.p.k.