Wiktorowska Ewa, Zaproszenie do negocjacji w trybie negocjacji z ogłoszeniem (NZO)

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 28 lipca 2016 r. do: 31 grudnia 2020 r.
Autorzy:

Zaproszenie do negocjacji w trybie negocjacji z ogłoszeniem (NZO)

Zaproszenie do negocjacji w trybie negocjacji z ogłoszeniem (NZO)

Zaproszenie do negocjacji w trybie negocjacji z ogłoszeniem (NZO)

Po nowelizacji p.z.p. z 22 czerwca 2016 r. zamawiający zaprasza do składania ofert wstępnych wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, w liczbie określonej w ogłoszeniu o zamówieniu, zapewniającej konkurencję, nie mniejszej niż 3. Do złożenia, formy i zmiany oferty wstępnej stosuje się art. 82–84 p.z.p. Do oceny poprawności tej oferty art. 89 ust. 1 pkt 1–3, 5 i 8 p.z.p. Natomiast do unieważnienia postepowania na tym etapie art. 93 ust. 1 pkt 1, 6 i 7 i ust. 2–4 p.z.p. stosuje się odpowiednio. Jeżeli liczba wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, jest większa niż określona w ogłoszeniu, zamawiający zaprasza do składania ofert wstępnych wykonawców wyłonionych na podstawie kryteriów selekcji. Wykonawcę niezaproszonego do składania ofert wstępnych traktuje się jak wykluczonego z postępowania o udzielenie zamówienia. Jeżeli ta liczba jest mniejsza niż określona w ogłoszeniu, zamawiający zaprasza do składania ofert wstępnych wszystkich wykonawców spełniających te warunki. Zamawiający wyznacza termin składania ofert wstępnych, z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przygotowania i złożenia oferty wstępnej, z tym że termin ten nie może być krótszy niż 30 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert wstępnych. Zakres zaproszenia do złożenia ofert wstępnych określa art. 60 ust. 2 p.z.p., natomiast możliwość skrócenia terminu ich składania art. 52 ust. 3–5 p.z.p. odpowiednio.

Ponadto nowelizacja wprowadziła szereg istotnych zmian do samego sposobu prowadzenia negocjacji w tym:

- możliwość podzielania prowadzonych negocjacji na etapy w celu ograniczenia liczby ofert pod warunkiem zamieszczenia takiej informacji w ogłoszeniu o zamówieniu, przy czym w ramach ograniczania tej liczby musi stosować wszystkie lub niektóre kryteria oceny ofert,

- prowadzone negocjacje mają charakter poufny. Żadna ze stron nie może bez zgody drugiej strony ujawnić informacji technicznych i handlowych związanych z negocjacjami (Zgoda, która wprost nie wymienia konkretnych informacji, jest bezskuteczna).

- ograniczono możliwość prowadzenia negocjacji wyłączając minimalne wymagania oraz kryteria oceny ofert określonych w ogłoszeniu – zmiana takowych jest niedopuszczalna,

Ustawodawca zastrzegł ponadto że, informacje związane z negocjacjami, w szczególności o wymaganiach oraz o zmianach SIWZ wprowadzonych po kolejnych etapach negocjacji, a także dokumenty i wyjaśnienia związane z negocjacjami są przekazywane wykonawcom na równych zasadach.

Zaproszenie do negocjacji w trybie negocjacji z ogłoszeniem (NZO) zamawiający zamawiający przyjęcie oferty wstępnej czy oferta wstępna spełnia wymagania? weryfikacja ofert wstępnych przyjęcie oferty wstępnej odrzucenie oferty wstępnej wysłanie zaproszenia do negocjacji wykonawca wykonawca złożenie oferty wstępnej odebranie zaproszenia do negocjacji tak nie

Krok: przyjęcie oferty wstępnej

Zamawiający wyznacza wykonawcom termin do składania ofert wstępnych, uwzględniając czas niezbędny na ich przygotowanie i złożenie. Termin ten nie może być krótszy niż 30 dni od dnia przekazania wykonawcom zaproszenia do składania ofert wstępnych. Podkreślenia wymaga fakt, że oferty wstępne zawierają informacje dotyczące przedmiotu oferowanego zamówienia.

Krok: weryfikacja ofert wstępnych

Zamawiający dokonuje weryfikacji złożonych ofert wstępnych pod kątem ich zgodności z SIWZ i przepisami ustawy. W sytuacji, gdy oferta nie spełnia wymagań zamawiającego i mieści się w dyspozycji art. 89 ust. 1 pkt 1–3, 5 i 8 p.z.p., podlega ona odrzuceniu. Warto zauważyć, iż na tym etapie postępowania nie bada się spełniania przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu, a więc oferta wstępna nie powinna zawierać żadnych oświadczeń ani dokumentów w tym zakresie. Czynności związane z kwalifikacją podmiotową zostały już przez zamawiającego dokonane na podstawie ogłoszenia o zamówieniu, gdzie zamawiający podał swoje wymagania w tym zakresie, oraz wniosków, wraz z którymi wykonawcy złożyli niezbędne oświadczenia i dokumenty.

Jedyny wyjątek w tym zakresie przewiduje art. 26 ust. 2f p.z.p., który pozwala w uzasadnionych przypadkach wezwać wykonawcę lub wykonawców do przedłożenia stosownych dokumentów lub oświadczeń w każdym momencie postępowania.