Musiał Krzysztof J., Zapoznanie z zebranym materiałem dowodowym przed wydaniem rozstrzygnięcia

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Zapoznanie z zebranym materiałem dowodowym przed wydaniem rozstrzygnięcia

Zapoznanie z zebranym materiałem dowodowym przed wydaniem rozstrzygnięcia

Zapoznanie z zebranym materiałem dowodowym przed wydaniem rozstrzygnięcia

Procedura ma na celu przedstawienie zasad zapoznawania się strony z zebranym materiałem dowodowym zarówno przez pryzmat czynności procesowych z tym związanych, jak i wyjątków od tej zasady.

Zapoznanie z zebranym materiałem dowodowym przed wydaniem rozstrzygnięcia strona strona zapoznanie się z materiałem dowodowym załączenie wyjaśnień i dowodów do protokołu zapoznanie się z materiałem dowodowym odebranie zawiadomienia żądanie sporządzenia uwierzytelnionych kopii podpisanie protokołu zgłoszenie uwag i zastrzeżeń do protokołu analiza stanu sprawy w oparciu o władne akta strony zaniechanie zapoznania się z materiałem dowodowym zgłoszenie wniosków dowodowych organ podatkowy organ podatkowy doręczenie zawiadomienia naniesienie poprawek odczytanie protokołu umorzenie zaległości podatkowych sprawy zabezpieczenia lub zastawu skarbowego udostępnienie akt stronie wyznaczenie terminu na zapoznanie się z materiałem dowodowym decyzja uwzględniająca wniosek strony podpisanie protokołu odebranie uwag i zastrzeżeń oczekiwanie na zapoznanie się strony z aktami zrealizowanie obowiązku zapoznania strony z materiałem dowodowym brak informacji o zamiarze wydania decyzji nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności decyzja w sprawie spadków i darowizn uwzględniająca zeznanie sporządzenie protokołu zebranie całego materiału dowodowego w sprawie wyjątki ustalanie corocznych zobowiązań podatkowych

Krok: zebranie całego materiału dowodowego w sprawie

Przesłanką zapoznania strony z zebranym materiałem dowodowym przed wydaniem decyzji jest uznanie przez organ, że cały materiał dowodowy został w sprawie zebrany.

Organ uznaje, że zebrał cały materiał dowodowy, jeśli w zależności od stopnia złożoności sprawy:

1) przeprowadził dowód z ksiąg podatkowych (art. 193 § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm. – dalej o.p.),

2) zebrał dokumenty urzędowe (art. 194 § 1 o.p.),

3) przesłuchał świadków (art. 190 § 1 o.p., art. 196 § 1 o.p.),

4) przesłuchał stronę (art. 199 o.p.),

5) powołał biegłego (art. 197 § 1 o.p.),

6) przeprowadził oględziny (art. 198 § 1 o.p.),

7) ustalił treść czynności prawnej (art. 199a § 1 o.p.),

8) dopuścił przeprowadzenie dowodów na wniosek strony (art. 188 o.p.),

i zebrany materiał dowodowy wyczerpująco rozpatrzył, ustalając w sprawie stan faktyczny.

Powyższy obowiązek organu stanowi procesową gwarancję realizacji uprawnień strony w zakresie pełnego jej udziału w postępowaniu podatkowym. Chodzi o umożliwienie stronie zweryfikowania akt sprawy pod kątem całości, zupełności i kompletności materiału dowodowego.

Krok: wyznaczenie terminu na zapoznanie się z materiałem dowodowym

Jeśli organ zebrał cały materiał dowodowy w sprawie, zawiadamia stronę o możliwości wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego. Wyznacza stronie termin 7 dni na zapoznanie się z tym materiałem.

Po upływie tego terminu organ może wydać decyzję podatkową kończącą postępowanie podatkowe, w szczególności jeśli strona nie skorzysta ze swojego uprawnienia (zob. procedura Decyzja podatkowa). Jeśli strona wniesie wnioski dowodowe w związku z zapoznaniem się z aktami sprawy, organ może dalej prowadzić postępowanie, przynajmniej w celu zrealizowania żądań strony.