Bartosiewicz Adam, Założenie magazynu konsygnacyjnego w Polsce

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2020 r. do: 30 czerwca 2020 r.
Autorzy:

Założenie magazynu konsygnacyjnego w Polsce

Założenie magazynu konsygnacyjnego w Polsce

Założenie magazynu konsygnacyjnego w Polsce

Procedura ma na celu przedstawienie czynności, których trzeba dopełnić w celu założenia magazynu konsygnacyjnego w Polsce.

Założenie magazynu konsygnacyjnego w Polsce organ podatkowy organ podatkowy braki? przyjęcie zawiadomienia odebranie uzupełnienia wezwanie uzupełnienie wezwania nabywca towarów nabywca towarów potrzeba magazynu magazyn OK realizacja wezwania? usunięcie braków? odebranie wezwania zawiadomienie nie ma magazynu oświadczenie dostawcy? uzupełnienie nie tak nie tak nie tak

Krok: potrzeba magazynu

Wykorzystanie instytucji magazynu konsygnacyjnego pozwala stronom transakcji wewnątrzwspólnotowej na wygodniejsze (elastyczniejsze) ułożenie swoich stosunków. Transporty towarów nie skutkują bowiem automatycznymi transakcjami wewnątrzwspólnotowymi; taki skutek ma dopiero pobranie towaru z magazynu.

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2020 r. – w związku z tym, że Polska nie dokonała jeszcze implementacji unijnego pakietu Quick-Fixes – podatnicy w dalszym ciągu mogą korzystać z magazynów konsygnacyjnych na dotychczasowych warunkach. Dotyczy to również warunków utworzenia takiego magazynu.

Po pełnym zaimplementowaniu dyrektywy magazyny konsygnacyjne zostaną zastąpione przez magazynu typu call-off.

Podatnicy – którzy chcą już teraz (od 1 stycznia 2020 r.) korzystać z magazynu typu call-off – mogą to uczynić, powołując się bezpośrednio na dyrektywę.

Krok: zawiadomienie

Dla uruchomienia magazynu konsygnacyjnego konieczne jest złożenie przez nabywcę (który będzie prowadził magazyn) pisemnego zawiadomienia o zamiarze prowadzenia magazynu konsygnacyjnego zawierającego:

1) dane podatnika podatku od wartości dodanej dokonującego przemieszczenia towarów do magazynu konsygnacyjnego oraz prowadzącego magazyn konsygnacyjny, dotyczące ich nazw lub imion i nazwisk, numerów identyfikacyjnych stosowanych na potrzeby odpowiednio podatku od wartości dodanej i podatku, adresu siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej oraz adresu, pod którym znajduje się magazyn konsygnacyjny;

2) oświadczenie podatnika podatku od wartości dodanej, że zamierza dokonywać przemieszczenia towarów do magazynu konsygnacyjnego; w oświadczeniu wskazuje się prowadzącego magazyn konsygnacyjny.