Krywan Tomasz, Zakupy uprawniające do stosowania procedury marży do dostaw towarów używanych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2020 r.
Autorzy:

Zakupy uprawniające do stosowania procedury marży do dostaw towarów używanych

Zakupy uprawniające do stosowania procedury marży do dostaw towarów używanych

Zakupy uprawniające do stosowania procedury marży do dostaw towarów używanych

Procedura pozwala ustalić, czy nabycie towaru używanego uprawnia do zastosowania do jego dostawy procedury opodatkowania marży.

Zakupy uprawniające do stosowania procedury marży do dostaw towarów używanych podatnik podatnik (!) czy dostawa towaru  używanego była opodatkowana  w ramach procedury  opodatkowania marży  określonej przez inne  państwo członkowskie,  a podatnik posiada  potwierdzające to dokumenty? (!) nabycie  umożliwia  opodatkowanie  dostawy towaru  używanego w ramach  procedury  opodatkowania marży nabycie nie umożliwia opodatkowania dostawy towaru używanego w ramach procedury opodatkowania marży (!) podatnik nabył  towar używany czy towar używany został nabyty od podmiotu niebędącego podatnikiem? czy dostawa towaru używanego była zwolniona od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 u.p.t.u.? czy dostawa towaru używanego była opodatkowana w ramach procedury opodatkowania marży? (!) czy dostawa towaru  używanego była w innym  państwie członkowskim  zwolniona od VAT na  podstawie przepisu podobnego  do art. 43 ust. 1 pkt 2 lub  art. 113 u.p.t.u.? tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: (!) podatnik nabył towar używany

Artykuł 120 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., określa szczególną procedurę opodatkowania, między innymi, dostaw towarów używanych (więcej na temat tej procedury opodatkowania - zob. procedura Opodatkowanie dostaw towarów w systemie VAT marża). Nie każde jednak nabycie towarów używanych umożliwia opodatkowanie ich dostawy w ramach tej procedury. Przepisy art. 120 ust. 10 u.p.t.u. określają pięć sytuacji, gdy nabycie towarów używanych uprawnia do opodatkowania ich dostawy w ramach procedury opodatkowania marży.

Sytuacje te łączy fakt, że dotyczą one zakupu towarów używanych nabytych bez możliwości odliczenia podatku. Jak wyjaśnił WSA w Opolu w wyroku z dnia 3 lipca 2013 r., I SA/Op 255/13, „opodatkowanie w systemie VAT marża ma miejsce wówczas, gdy źródło nabycia towarów jest nieopodatkowane - z uwagi na to, że zbywający nie jest podatnikiem, a gdy nim jest, to jego czynność objęta jest zwolnieniem od podatku lub gdy źródło to jest wprawdzie opodatkowane, lecz na takich samych szczególnych zasadach opodatkowania marży”.

Należy dodać, że pojęcie towarów używanych na użytek procedury opodatkowania marży definiuje art. 120 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u. Stanowi on, że przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w art. 120 ust. 1 pkt 1-3 u.p.t.u. (a więc inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie oraz antyki) oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112).

Trzeba dodać, że istnieją wątpliwości dotyczące możliwości stosowania procedury marży do dostaw towarów używanych, które zostały nabyte w celu innym niż odsprzedaż, w szczególności w celu używania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Teoretycznie bowiem z art. 120 ust. 4 u.p.t.u. wynika, że stosowanie omawianej procedury jest możliwe tylko w stosunku do dostaw towarów nabytych uprzednio przez podatników w celu odsprzedaży. Warunek taki jest jednak niezgodny z przepisami unijnymi (zob. przykładowo wyrok TSUE z dnia 8 grudnia 2005 r., C-280/04), a w konsekwencji nie obowiązuje. Co istotne, możliwość stosowanie komentowanej procedury także do dostaw towarów (w szczególności używanych samochodów) nie nabytych w celu odsprzedaży potwierdzają w udzielanych wyjaśnieniach organy podatkowe. Tytułem przykładu wskazać można interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 15 maja 2014 r., ILPP2/443-212/14-2/AK czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 10 października 2014 r., ITPP2/443-976/14/AP. W drugiej ze wskazanych informacji organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, że „sprzedaż samochodu osobowego z majątku firmy zakupionego na podstawie umowy kupna-sprzedaży (bez możliwości odliczenia VAT) powinna być opodatkowana na zasadzie marży”.

Uwaga! Ryzyko: Istnieją wątpliwości dotyczące możliwości stosowania procedury marży do dostaw towarów używanych, które zostały nabyte w celu innym niż odsprzedaż, w szczególności w celu używania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Krok: czy towar używany został nabyty od podmiotu niebędącego podatnikiem?

Po pierwsze, procedura opodatkowania marży może mieć zastosowanie do dostaw towarów używanych, które podatnik nabył od osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej (zob. art. 120 ust. 10 pkt 1 u.p.t.u.). Sytuacja taka ma miejsce w szczególności w przypadku nabywania towarów używanych od osób prywatnych.