Wiśniewski Jarosław T., Zajęcie ruchomości

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 września 2022 r.
Autorzy:

Zajęcie ruchomości

Zajęcie ruchomości

Zajęcie ruchomości

Zajęcie ruchomości wierzyciel wierzyciel usprawiedliwione niestawiennictwo w wyznaczonym terminie możliwy przebieg postępowania stawiennictwo w wyznaczonym terminie nieusprawiedliwione niestawiennictwo w wyznaczonym terminie komornik sądowy komornik sądowy odstąpienie od czynności i zawiadomienie wierzyciela o terminie zajęcia zaniechanie zajęcia ruchomości dokonanie zajęcia ruchomości możliwy przebieg postępowania czy ujawniono, że ruchomości nie stanowią własności dłużnika? stwierdzenie, że dłużnik jest we władaniu ruchomości stwierdzenie, że wierzyciel jest we władaniu ruchomości dłużnika stwierdzenie, że ruchomości dłużnika są we władaniu osoby trzeciej czy wierzyciel zażądał dokonania zajęcia w jego obecności? zawiadomienie o terminie zajęcia tak nie tak nie

Krok: stwierdzenie, że dłużnik jest we władaniu ruchomości

Informacje o należących do niego ruchomościach może udzielić sam dłużnik po wezwaniu do złożenia wyjaśnień (art. 801 k.p.c.).

Wiedza o ruchomościach dłużnika może pochodzić od organów administracji publicznej udzielających informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji (np. na podstawie art. 80c ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym udzielane są informacje z centralnej ewidencji pojazdów, w której gromadzi się dane o właścicielach i niektórych posiadaczach zarejestrowanych pojazdów).

Dla stwierdzenia, że dłużnik ma we władaniu rzecz ruchomą wystarczające jest uznanie, że dłużnik jest osobą współwładającą tą rzeczą (E. Wengerek, Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne, Warszawa 1998, s. 331).

Krok: stwierdzenie, że wierzyciel jest we władaniu ruchomości dłużnika

Skierowanie egzekucji do ruchomości będących we władaniu wierzyciela jest uzależnione od złożenia przez niego wniosku o skierowanie do nich egzekucji (art. 845 § 2 k.p.c.).