Niewiadomski Zygmunt, Zagospodarowanie na cele użytkowe zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 20 września 2019 r.
Autorzy:

Zagospodarowanie na cele użytkowe zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru

Zagospodarowanie na cele użytkowe zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru

Zagospodarowanie na cele użytkowe zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru

Nałożenie na dysponenta nieruchomości dodatkowych obowiązków, o których mowa w art. 25 u.o.z., stanowi konsekwencję uprzedniego wpisania nieruchomości lub jej części do rejestru zabytków. Norma zawarta w powołanym przepisie stanowi zatem jeden z elementów systemu reglamentacji uprawnień właścicielskich przez wzgląd na konieczność zagwarantowania prawnej ochrony zasługujących na nią elementów dziedzictwa kulturowego (zob. uzasadnienie wyroku WSA w Warszawie z dnia 4 grudnia 2008 r., I SA/Wa 940/08, LEX nr 569610).

Zagospodarowanie na cele użytkowe zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru właściciel lub posiadacz właściciel lub posiadacz dopuszczalność zagospodarowania zabytku zamiar zagospodarowania zabytku na cele użytkowe czy istnieje dokumentacja konserwatorska? czy uzgodniono program prac konserwatorskich? czy uzgodniono program zagospodarowania zabytku? niedopuszczalność zagospodarowania zabytku tak nie tak nie tak nie

Krok: zamiar zagospodarowania zabytku na cele użytkowe

Przed przystąpieniem do zagospodarowania na cele użytkowe zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków jego właściciel lub posiadacz musi przygotować przedsięwzięcie od strony formalnej. Wojewódzki konserwator zabytków jest przy tym zobowiązany do nieodpłatnego udostępnienia do wglądu właścicielowi (posiadaczowi) wszelkiej dokumentacji zabytku, znajdującej się w posiadaniu organu, oraz umożliwienia dokonywania niezbędnych odpisów z dokumentacji.

Krok: czy istnieje dokumentacja konserwatorska?

Właściciel (posiadacz) zabytku powinien posiadać dokumentację konserwatorską określającą stan zachowania zabytku i możliwości jego adaptacji z uwzględnieniem historycznej funkcji i wartości zabytku, jak również możliwości jego dostosowania dla osób ze szczególnymi potrzebami, o których mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. poz. 1696 i 2473). W przypadku jej braku, dokumentacja taka musi być sporządzona po uprzednim przeprowadzeniu badań konserwatorskich.