Goldiszewicz Agnieszka, Żądanie umieszczenia określonej sprawy w porządku obrad

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2017 r.
Autorzy:

Żądanie umieszczenia określonej sprawy w porządku obrad

Żądanie umieszczenia określonej sprawy w porządku obrad

Żądanie umieszczenia określonej sprawy w porządku obrad

Procedura wskazuje na reguły związane z wystąpieniem z żądaniem umieszczenia określonej sprawy w porządku obrad.

Żądanie umieszczenia określonej sprawy w porządku obrad spółka z o.o. spółka z o.o. czy zarząd uwzględnił żądanie? zarząd umieszcza sprawę w porządku obrad najbliższego zgromadzenia wspólników wystąpienie do sądu z wnioskiem o upoważnienie do zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników czy minimum kapitałowe zostało spełnione? spełnienie minimum kapitałowego uprawniającego wspólników do wystąpienia z żądaniem umieszczenia określonej sprawy w porządku obrad czy umowa spółki przewiduje przyznanie takiego uprawnienia wspólnikom reprezentującym niższy udział w kapitale zakładowym? brak uprawnienia do wystąpienia z wnioskiem o umieszczenie sprawy w porządku obrad (czy zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników) wystąpienie z żądaniem umieszczenia określonej sprawy w porządku obrad (zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników) żądanie nie zostaje rozpoznane czy żądanie wspólników spełnia wymogi formalne? tak nie nie tak nie tak tak nie

Krok: spełnienie minimum kapitałowego uprawniającego wspólników do wystąpienia z żądaniem umieszczenia określonej sprawy w porządku obrad

Podstawową zasadą jest podejmowanie uchwał tylko w sprawach objętych porządkiem obrad (zob. jednak art. 239 k.s.h. wskazujący na wyjątki w tym względzie).

Z tego punktu widzenia istotne jest przyznanie wspólnikom mniejszościowym możliwości wpływania na treść porządku obrad (A. Kidyba, Ochrona praw mniejszości w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, Gdańskie Studia Prawnicze 1999, t. V, s. 189 i n.).

Realizacja uprawnienia do żądania umieszczenia poszczególnych spraw w porządku obrad wyraża się w przyznaniu wspólnikowi lub wspólnikom reprezentującym, co najmniej:

a) jedną dziesiątą kapitału zakładowego - prawa żądania zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników i umieszczenia określonych spraw w porządku obrad tego zgromadzenia (art. 236 § 1 k.s.h.) zob. na ten temat: Procedura zwoływania zgromadzeń wspólników przez wspólników

b) jedną dwudziestą kapitału zakładowego prawa żądania umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego zgromadzenia wspólników (art. 236 § 11 k.s.h.).

Krok: czy umowa spółki przewiduje przyznanie takiego uprawnienia wspólnikom reprezentującym niższy udział w kapitale zakładowym?

Zgodnie z art. 236 § 2 k.s.h. umowa spółki może przyznać uprawnienie do umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego zgromadzenia wspólników (i żądania zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników) wspólnikom reprezentującym niższy udział w kapitale zakładowym niż ten określony w art. 236 § 11k.s.h. (tj. 1/20 kapitału zakładowego) i art. 236 § 1 k.s.h. (tj. 1/10 kapitału zakładowego). Przepis art. 236 k.s.h. ma charakter semiimperatywny. Oznacza to, że może dojść do jednostronnego złagodzenia warunków w nim określonych (tj. na korzyść wspólników). Poziom dziesięcioprocentowego kapitału zakładowego, o którym mowa w art. 236 § 1 k.s.h. , i pięcioprocentowego, o którym mowa w art. 236 § 11 k.s.h., to poziom z punktu widzenia wspólników maksymalny, a z punktu widzenia spółki minimalny. (zob. A. Kidyba, Komentarz do art. 236 k.s.h., LEX/el. 2019).