Kędziora Robert, Wyznaczenie przedstawiciela dla osoby nieobecnej

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Wyznaczenie przedstawiciela dla osoby nieobecnej

Wyznaczenie przedstawiciela dla osoby nieobecnej

Wyznaczenie przedstawiciela dla osoby nieobecnej

Przewidziane w art. 34 k.p.a. obowiązki organu administracji w zakresie wyznaczenia przedstawiciela dla osoby nieobecnej, służą wypełnieniu luki, która mogłaby uniemożliwić prowadzenie procesu zgodnie z zasadą czynnego udziału stron w postępowaniu, jak i z zasadą szybkości postępowania. Zastosowanie tego przepisu powinno jednak mieć miejsce w ostateczności, a więc tylko po wyczerpaniu wszelkich środków zmierzających do ustalenia miejsca pobytu strony postępowania (por. wyrok NSA z dnia 22 lipca 2008 r., I OSK 1156/07, LEX nr 483190). W orzecznictwie wskazuje się, że stosunek prawny istniejący między organem administracji i przedstawicielem dla nieobecnej strony opiera się na orzeczeniu sądu powszechnego. Jego elementem jest obowiązek wykonania przez wyznaczoną osobę niezbędnych czynności w charakterze przedstawiciela osoby nieobecnej, z czym wiąże się prawo kuratora do uzyskania wynagrodzenia za podjęte w toku postępowania w obronie interesów strony czynności, przy uwzględnieniu nakładu pracy i poniesionych wydatków, generowanych rodzajem sprawy i stopnia jej zawiłości (wyrok WSA w Gliwicach z 15.04.2021 r., III SA/Gl 96/21, LEX nr 3171666).

Wyznaczenie przedstawiciela dla osoby nieobecnej sąd sąd wyznaczenie przedstawiciela wpływ wniosku ocena zasadności wniosku oddalenie wniosku organ organ zapewnienie przedstawicielowi tymczasowemu możliwości udziału w postępowaniu wyznaczenie przedstawiciela tymczasowego zapewnienie przedstawicielowi możliwości udziału w postępowaniu uzyskanie informacji o wyznaczeniu przedstawiciela konieczne czynności organu czy czynność nie cierpi zwłoki? czy został już wyznaczony przedstawiciel dla osoby nieobecnej? konieczność zapewnienia udziału w postępowaniu osobie nieobecnej wniosek o wyznaczenie przedstawiciela tak nie tak nie niezasadny zasadny

Krok: konieczność zapewnienia udziału w postępowaniu osobie nieobecnej

„Osoba” nieobecna w rozumieniu art. 34 k.p.a. to strona postępowania (E. Iserzon [w:] E. Iserzon, J Starościak, Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, teksty, wzory, formularze, Warszawa 1970, s. 114). Osobą „nieobecną” jest osoba fizyczna znana organowi, posiadająca znane organowi miejsce zamieszkania lub - w przypadku braku miejsca zamieszkania - miejsce pobytu, ale nieprzebywająca w tym miejscu (A. Matan [w:] G. Łaszczyca, Cz. Martysz, A. Matan, Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz. Tom I, Warszawa 2007, s. 385). Osobą „nieobecną” może być także podmiot niebędący osobą fizyczną. Może się bowiem okazać, że siedziba wskazana w statucie lub właściwym rejestrze nie jest w rzeczywistości adresem takiego podmiotu, nie sposób dokonać doręczenia, zaś właściwy adres do doręczeń nie jest organowi znany.

Krok: czy został już wyznaczony przedstawiciel dla osoby nieobecnej?

Dyspozycja normy z art. 34 § 1 k.p.a. znajdzie zastosowanie „o ile przedstawiciel nie został już wyznaczony”.