Kaczorowska-Kossowska Iwona, Wystawienie karty zgonu po 1 marca 2015 r.

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 15 grudnia 2017 r.
Autor:

Wystawienie karty zgonu po 1 marca 2015 r.

Wystawienie karty zgonu po 1 marca 2015 r.

Wystawienie karty zgonu po 1 marca 2015 r.

Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. poz. 1741) wprowadziła zmiany do ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 118, poz. 687 z późn. zm.), która do końca lutego 2015 r. stanowiła podstawę do wystawiania kart zgonu. Przeniesienie delegacji ustawowej do określenia wzoru karty zgonu do nowej ustawy dało podstawę do wydania nowego rozporządzenia, które określa wzór tego dokumentu. Zasady wystawiania karty wskazane są jednak częściowo w samej ustawie - Prawo o aktach stanu cywilnego, częściowo zaś nadal w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Wystawienie karty zgonu po 1 marca 2015 r. lekarz lekarz wydanie karty uprawnionym osobom zgon pacjenta ustalenie właściwości do wystawienia karty wydruk karty zgonu ustalenie danych do wypełnienia karty wypełnienie karty zgonu

Krok: zgon pacjenta

Krok: ustalenie właściwości do wystawienia karty

Wystawienie karty zgonu jest obowiązkiem lekarza, który ostatni w okresie 30 dni przed dniem zgonu udzielał choremu świadczeń lekarskich. Jeżeli zwłoki zostały poddane sekcji, lekarz przed wystawieniem karty zgonu powinien zapoznać się z protokołem sekcji. Zasad tych nie stosuje się, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przyczyną zgonu było przestępstwo. W takim wypadku kartę zgonu wystawia lekarz, który na zlecenie sądu lub prokuratora dokonał oględzin lub sekcji zwłok.

W przypadku, gdy nie ma lekarza zobowiązanego do wystawienia karty zgonu w myśl § 2 ust. 1 i § 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny (Dz. U. Nr 39, poz. 202) bądź lekarz taki zamieszkuje w odległości większej niż 4 km od miejsca, w którym znajdują się zwłoki, albo z powodu choroby lub z innych uzasadnionych przyczyn nie może dokonać oględzin zwłok w ciągu 12 godzin od chwili wezwania, kartę zgonu wystawia:

1) lekarz, który stwierdził zgon będąc wezwany do nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania,

2) lekarz lub starszy felczer albo felczer zatrudniony w przychodni bądź ośrodku zdrowia lub jego placówce terenowej (wiejski, felczerski punkt zdrowia) i sprawujący opiekę zdrowotną nad rejonem, w którym znajdują się zwłoki,

3) położna wiejska, jeżeli nastąpił na terenie gromady zgon pozostającego pod jej opieką noworodka przed upływem 7 dni życia, a najbliższa przychodnia lub ośrodek zdrowia jest oddalony o więcej niż 4 km.