Krywan Tomasz, Wysokość przychodów z tytułu wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2017 r.
Autorzy:

Wysokość przychodów z tytułu wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego

Wysokość przychodów z tytułu wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego

Wysokość przychodów z tytułu wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego

Procedura pozwala ustalić wysokość przychodów z tytułu wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2017 r.

Wysokość przychodów z tytułu wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego podatnik podatnik przychodem podatnika jest wartość wkładu określona w statucie, umowie spółki albo innym dokumencie o podobnym charakterze przychodem podatnika jest wartość rynkowa wkładu podatnik obejmuje udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny czy statut, umowa spółki albo inny dokument o podobnym charakterze określają wartość wkładu? czy wartość wkładu określona statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze jest niższa od jego wartości rynkowej? tak nie nie tak

Krok: podatnik obejmuje udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny

Do końca 2016 r. na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., za przychody z kapitałów pieniężnych uważało się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, objętych w zamian za wkład niepieniężny. Przepis ten z dniem 1 stycznia 2017 r. otrzymał nowe brzmienie, z którego wynika odmienny sposób ustalania przychodów w przypadku obejmowania udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny.

Krok: czy statut, umowa spółki albo inny dokument o podobnym charakterze określają wartość wkładu?

Z nowego brzmienia art. 17 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f. wynika, że w 2 przypadkach za przychód w przypadku obejmowania udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny uważana jest wartość rynkowa wkładu. Jest tak, po pierwsze, jeżeli wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze.