Krywan Tomasz, Wysokość dodatkowego zobowiązania VAT

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 6 czerwca 2023 r.
Autorzy:

Wysokość dodatkowego zobowiązania VAT

Wysokość dodatkowego zobowiązania VAT

Wysokość dodatkowego zobowiązania VAT

Procedura pozwala ustalić wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego ustalanego na podstawie art. 112b u.p.t.u.

Wysokość dodatkowego zobowiązania VAT naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego dodatkowe zobowiązanie podatkowe jest ustalane w całości według stawki do 20% dodatkowe zobowiązanie podatkowe jest ustalane częściowo według stawki 100%, częściowo według stawki do 30% dodatkowe zobowiązanie podatkowe jest ustalane częściowo według stawki 100%, częściowo według stawki do 20% dodatkowe zobowiązanie podatkowe jest ustalane według stawki 100% czy nieprawidłowe kwoty w całości wynikają z faktur wymienionych przepisami art. 112c ust. 1 pkt 1–4 u.p.t.u.? dodatkowe zobowiązanie podatkowe jest ustalane w całości według stawki do 30% dodatkowe zobowiązanie podatkowe jest ustalane częściowo według stawki 100%, częściowo według stawki do 15% dodatkowe zobowiązanie podatkowe jest ustalane w całości według stawki do 15% czy podatnik złożył deklarację korygującą w terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej i wpłacił kwotę zobowiązania podatkowego lub zwrócenia nienależnej kwoty zwrotu najpóźniej w dniu złożenia deklaracji korygującej? czy podatnik złożył deklarację korygującą w terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej i wpłacił kwotę zobowiązania podatkowego lub zwrócenia nienależnej kwoty zwrotu najpóźniej w dniu złożenia deklaracji korygującej? naczelnik urzędu skarbowego ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe czy nieprawidłowość była skutkiem celowego działania podatnika lub jego kontrahenta, o którym podatnik miał wiedzę? czy nieprawidłowe kwoty w części wynikają z faktur wymienionych w art. 112c ust. 1 pkt 1–4 u.p.t.u.? czy po zakończeniu kontroli podatnik złożył korektę deklaracji uwzględniającą stwierdzone nieprawidłowości i najpóźniej w dniu złożenia tej korekty deklaracji wpłacił kwotę zobowiązania podatkowego lub zwrócił nienależną kwotę zwrotu albo złożył deklarację podatkową i najpóźniej w dniu złożenia tej deklaracji wpłacił kwotę zobowiązania czy po zakończeniu kontroli podatnik złożył korektę deklaracji uwzględniającą stwierdzone nieprawidłowości i wpłacił kwotę zobowiązania podatkowego lub zwrócił nienależną kwotę zwrotu albo złożył deklarację podatkową i wpłacił kwotę zobowiązania podatkowego? tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: naczelnik urzędu skarbowego ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe

Z początkiem 2017 r. zostały dodane przepisy art. 112b i 112c ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) – dalej u.p.t.u., przewidujące możliwość ustalania dodatkowego zobowiązania podatkowego (zob. również procedura Ustalenie dodatkowego zobowiązania VAT).

Zobowiązanie to może być ustalane w wysokości wynoszącej – zależnie od przypadku – do 15%, do 20%, do 30% lub 100% kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego, kwoty zawyżenia zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku do obniżenia podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe.

Krok: czy nieprawidłowość była skutkiem celowego działania podatnika lub jego kontrahenta, o którym podatnik miał wiedzę?

Z art. 112c ust. 1 u.p.t.u. wynika, że niekiedy wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego w części dotyczącej podatku naliczonego wynikającego z powyższej faktury wynosi 100%. Jest tak, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki. Pierwszym (wprowadzonym z dniem 6.06.2023 r.) warunkiem jest, aby nieprawidłowość w jednym z przypadków, o których mowa w art. 112b ust. 1 pkt 1, art. 112b ust. 2 pkt 1 lub art. 112b ust. 2a u.p.t.u., była skutkiem celowego działania podatnika lub jego kontrahenta, o którym podatnik miał wiedzę.