Skibińska Małgorzata, Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony przez pracodawcę

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 26 kwietnia 2023 r.
Autorzy:

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony przez pracodawcę

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony przez pracodawcę

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony przez pracodawcę

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony przez pracodawcę pracownik pracownik Otrzymanie wypowiedzenia Rozliczenie wzajemnych zobowiązań Bieg okresu wypowiedzenia związek zawodowy związek zawodowy Wysłanie stanowiska Odebranie pisma o wypowiedzeniu Stanowisko związku zawodowego pracodawca przełożony dział HR pracodawca przełożony dział HR Decyzja o złożeniu wypowiedzenia Wniosek do pracodawcy o wypowiedzenie Upływ okresu wypowiedzenia Sporządzenie świadectwa pracy Rozwiązanie umowy o pracę Odebranie stanowiska związku zawodowego pracodawcy Przygotowanie wypowiedzenia umowy o pracę Bark obowiązku konsultacji związkowej Wypowiedzenie umowy Doręczenie wypowiedzenia umowy Konsultacja związkowa Ustalenie czy pracownik jest członkiem zakładowej organizacji związkowej lub korzysta z jej ochrony Decyzja pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę nie tak 5 dni

Krok: Decyzja o złożeniu wypowiedzenia

Umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony może rozwiązać za wypowiedzeniem zarówno pracownik, jak i pracodawca. W zależności od tego czy dokonuje tej czynności pracownik czy pracodawca inna jest procedura przeprowadzenia wypowiedzenia.

Powzięcie informacji dającej podstawę do wypowiedzenia umowy.

Bezpośredni przełożony dokonuje analizy powziętej informacji pod kątem zasadności dokonania wypowiedzenia. Dokonuje konsultacji z działem HR.

Krok: Wniosek do pracodawcy o wypowiedzenie

Bezpośredni przełożony uznaje, że zachodzi potrzeba lub konieczność rozwiązania umowy o pracę. Kieruje wniosek do pracodawcy/działu HR z prośbą o analizę sytuacji i powzięcie odpowiednich kroków formalnych.