Łyjak Grzegorz, Wypadek przy pracy pracownika tymczasowego
Wypadek przy pracy pracownika tymczasowego
Wypadek przy pracy pracownika tymczasowego
Wypadek przy pracy pracownika tymczasowego
W razie wypadku pracownika tymczasowego należy przeprowadzić postępowanie powypadkowe oraz sporządzić protokół ustalenia okoliczności i przyczyn tego wypadku.
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną, podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.
Krok: wypadek przy pracy
Za wypadek przy pracy uważa się:
1) nagłe zdarzenie,
2) wywołane przyczyną zewnętrzną,
3) powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
– podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych;
– podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności w interesie zakładu pracy, nawet bez polecenia;
– w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji zakładu pracy w drodze między siedzibą zakładu pracy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Krok: obowiązki
Jeśli na terenie zakładu pracy doszło do wypadku, w którym został poszkodowany pracownik tymczasowy, pracodawca użytkownik dokonuje ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Ustaleń dokonuje się w sposób określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870) - dalej r.u.o.p.w. Pracodawca użytkownik powinien niezwłocznie:
– zapewnić udzielenie pomocy poszkodowanemu,
– zabezpieczyć miejsce wypadku w sposób wykluczający:
– dopuszczenie do miejsca wypadku osób niepowołanych,
– uruchamianie bez koniecznej potrzeby maszyn i innych urządzeń technicznych, które w związku z wypadkiem zostały zatrzymane,
– dokonywanie zmiany położenia maszyn i innych urządzeń technicznych, jak również zmiany położenia innych przedmiotów, które spowodowały wypadek lub pozwalają odtworzyć jego okoliczności,
– zawiadomić niezwłocznie o wypadku agencję pracy tymczasowej zatrudniającą poszkodowanego pracownika tymczasowego.
Ważne!
Wypadek śmiertelny, ciężki lub zbiorowy
W sytuacji gdy zdarzenie miało cechy wypadku ciężkiego, śmiertelnego lub zbiorowego, obowiązkiem pracodawcy jest niezwłoczne zawiadomienie właściwej miejscowo jednostki prokuratury oraz okręgowego inspektora pracy. Z zasady zawiadomienia powinna dokonać agencja pracy tymczasowej, jako pracodawca zatrudniający pracownika tymczasowego. Jednakże zgłoszenia może dokonać również pracodawca użytkownik, u którego doszło do wypadku – w zależności od ustaleń zawartych w umowie pomiędzy tymi podmiotami.
Ryzyko sankcji!
Kto wbrew obowiązkowi nie zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, prokuratora lub innego właściwego organu o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy, nie ujawnia wypadku przy pracy albo przedstawia niezgodne z prawdą informacje, dowody lub dokumenty dotyczące takich wypadków i chorób, popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny w wysokości od 1000 do 30.000 zł.