Borys Adrian, Wyłączenie z masy upadłości

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2023 r.
Autorzy:

Wyłączenie z masy upadłości

Wyłączenie z masy upadłości

Wyłączenie z masy upadłości

Procedura ma na celu przedstawienie mechanizmu wyłączania mienia nienależącego do upadłego z masy upadłości

Wyłączenie z masy upadłości sąd upadłościowy sąd upadłościowy zwrot pozwu otrzymanie pisma poprawiającego lub uzupełniającego wniosek uwzględnienie powództwa – wyłączenie z masy czy pozew spełnia wymogi formalne? rodzaje rozstrzygnięć wpływ powództwa możliwy przebieg postępowania czy wniosek został należycie poprawiony lub uzupełniony? wezwanie do uzupełnienia braków formalnych oddalenie powództwa badanie formalne pozwu rozpoznanie powództwa po upływie terminu sędzia-komisarz sędzia-komisarz czy wniosek został należycie poprawiony lub uzupełniony? po upływie terminu badanie formalnie wniosku wezwanie do uzupełnienia braków formalnych oddalenie wniosku rozpoznanie wniosku otrzymanie pisma poprawiającego lub uzupełniającego wniosek możliwy przebieg postępowania czy wniosek spełnia wymogi formalne? rodzaje rozstrzygnięć zwrot wniosku wpłynięcie wniosku postanowienie o wyłączeniu wnioskodawca wnioskodawca poprawienie, lub uzupełnienie wniosku możliwość wytoczenia powództwa o wyłączenie z masy upadłości doręczenie wezwania czy istnieje podstawa do złożenia wniosku? brak podstaw do złożenia wniosku wytoczenie powództwa o włączenie z masy doręczenie wezwania uzupełnienie braków formalnych pozwu istnienie podstaw do wyłączenia (przesłanki) złożenie wniosku nie tak nie tak 1 miesiąc do dnia upływu terminu tak nie nie tak nie tak do dnia upływu terminu

Krok: istnienie podstaw do wyłączenia (przesłanki)

Przedmiotem sporu w doktrynie jest to, czy rzeczy (ruchomości i nieruchomości) oraz wierzytelności i inne prawa majątkowe, które poprzez sporządzenie inwentarza zostały uznane za składniki masy upadłości mogą być z niej wyłączone „z urzędu” na podstawie decyzji syndyka. Nie budzi natomiast wątpliwości, że wyłączenie składników mienia objętych spisem inwentarza, a nienależących do majątku upadłego może nastąpić na wniosek osoby uprawnionej (właściciela rzeczy, osoby uprawnionej z tytułu wierzytelności lub prawa), co wyraźnie wynika z przepisów rt.. 70-74 p.u. Złożenie wniosku o wyłączenie nie jest ograniczone żadnym terminem. Można go dokonać w każdym stadium postępowania upadłościowego, a więc w czasie od ogłoszenia upadłości do prawomocnego zakończenia lub umorzenia postępowania upadłościowego (S. Gurgul, Prawo upadłościowe. Komentarz, wyd. 10, Warszawa 2016, art. 73, nb 3).

Krok: czy istnieje podstawa do złożenia wniosku?

W ramach badania podstaw do złożenia wniosku o wyłączenie z masy upadłości należy ustalić dwie podstawowe kwestie:

1) czy dany składnik mienia nie należy do upadłego (upadłemu nie przysługuje prawo własności albo inne prawo majątkowe do danego składnika),

2) czy osobie trzeciej przysługuje prawo do danego składnika (prawo własności albo inne prawo majątkowe do danego składnika).

Wyłączenia przedmiotu z masy upadłości może domagać się nie tylko właściciel danej rzeczy, lecz również jeden ze współwłaścicieli – w przypadku współwłasnoś–i - jeżeli działa on na rzecz pozostałych współwłaścicieli zmierzając do zachowania wspólnego prawa (zob. art. 209 k.c.). Z wnioskiem o wyłączenie może wystąpić również małżonek upadłego i domagać się wyłączenia z masy upadłości składników jego majątku osobistego, ponieważ majątek ten stanowi jego wyłączną własność. Nie może on jednak domagać się wyłączenia z masy ypadłości majątku wspólnego, który w całości wchodzi w skład masy upadłości (zob. art. 124 ust. 1 p.u.).

Zgodnie z art. 701 p.u. „przepisów o wyłączeniu z masy upadłości nie stosuje się do rzeczy, wierzytelności i innych praw majątkowych przeniesionych przez upadłego na wierzyciela w celu zabezpieczenia wierzytelności”. W przypadku przewłaszczenia na zabezpieczenie/ przelewu na zabezpieczenie do objętych nimi przedmiotów/wierzytelności stosuje się odpowiednio przepisy p.u. dotyczące zastawu i wierzytelności zabezpieczonych zastawem.