Jasiński Wojciech, Wyłączenie sprawy do odrębnego rozpoznania

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 14 marca 2024 r.
Autorzy:

Wyłączenie sprawy do odrębnego rozpoznania

Wyłączenie sprawy do odrębnego rozpoznania

Wyłączenie sprawy do odrębnego rozpoznania

Przepisy Kodeksu postępowania karnego przewidują możliwość łącznego rozpoznania spraw dotyczących więcej niż jednego oskarżonego (łączność przedmiotowa) oraz spraw o więcej niż jeden czyn zabroniony tego samego oskarżonego (łączność podmiotowa). Oczywistą racją przemawiającą za takim rozwiązaniem są względy natury pragmatycznej. Łączne rozpoznawanie spraw sprzyja bowiem oszczędności czasu niezbędnego na zakończenie postępowania oraz ułatwia całościowe i wszechstronne wyjaśnienie okoliczności związanych z badaną działalnością przestępczą, a w konsekwencji gwarantuje prawidłowe osądzenie sprawców. Umożliwienie łącznego rozpoznawania spraw musi jednak zakładać także możliwość wyłączenia sprawy do odrębnego rozpoznania. Niemożność rozpoznania części złożonej podmiotowo lub przedmiotowo sprawy nie może bowiem prowadzić do paraliżu wymiaru sprawiedliwości.

Wyłączenie sprawy do odrębnego rozpoznania strona lub inna osoba bezpośrednio zainteresowana strona lub inna osoba bezpośrednio zainteresowana wniosek o wyłączenie sprawy do odrębnego rozpoznania sąd sąd czy przeszkoda ma charakter długotrwały lub kontynuowanie postępowania narusza prawa do obrony oskarżonego? czy sąd wyłączający sprawę jest dla niej właściwy rzeczowo? odmowa wyłączenia sprawy do odrębnego rozpoznania przekazanie wyłączonej sprawy do sądu właściwego rzeczowo dalszy bieg sprawy, z której nastąpiło wyłączenie dalszy bieg sprawy bez wyłączeń rozpatrzenie wyłączonej sprawy bez ograniczeń w przekazywaniu innym sądom ograniczenie możliwości przekazania wyłączonej sprawy innemu sądowi właściwemu dalszy, równoczesny przebieg postępowania czy wyłączenie sprawy nastąpiło przed rozpoczęciem rozprawy? stwierdzenie okoliczności utrudniających łączne rozpoznanie sprawy czy wyłączenie sprawy nastąpiło przed rozpoczęciem przewodu sądowego? rozpoznanie wyłączonej sprawy przez sąd, który dokonał wyłączenia otrzymanie wniosku rozstrzygnięcie w przedmiocie wyłączenia sprawy do odrębnego rozpoznania postanowienie o wyłączeniu i odrębnym rozpoznaniu sprawy tak nie nie tak nie tak tak nie pozytywne negatywne

Krok: stwierdzenie okoliczności utrudniających łączne rozpoznanie sprawy

W kwestii wyłączenia sprawy do odrębnego rozpoznania rozstrzygnięcie podejmuje z urzędu sąd orzekający w danej sprawie. Ustawodawca w art. 34 § 3 k.p.k. zastrzega, że wyłączenie sprawy do odrębnego rozpoznania jest uzasadnione, gdy łączne rozpoznanie sprawy jest istotnie utrudnione, a powód tego utrudnienia wiąże się albo z przyczynami wskazanymi w art. 22 § 1 k.p.k., który stanowi o zaistnieniu długotrwałej przeszkody uniemożliwiającej prowadzenie postępowania, a w szczególności jeżeli nie można ująć oskarżonego albo nie może on brać udziału w postępowaniu z powodu choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby, albo też innymi verba legis ważnymi powodami. Za koniecznością wyłączenia sprawy do odrębnego rozpoznania mogą zatem przemawiać okoliczności związane z jednym lub częścią oskarżonych (np. ukrywanie się, stosowanie tymczasowego aresztowania) lub względy dowodowe (np. konieczność oczekiwania na opinię biegłych, przeprowadzanie dowodów w ramach zagranicznej pomocy prawnej).

Krok: czy przeszkoda ma charakter długotrwały lub kontynuowanie postępowania narusza prawa do obrony oskarżonego?

Pomimo spełnienia wskazanej powyżej przesłanki uzasadniającej wyłączenie sprawy do odrębnego rozpoznania krok taki nie będzie jednak dopuszczalny, jeżeli przeszkoda nie ma charakteru długotrwałego lub kontynuowanie postępowania nie narusza prawa do obrony oskarżonego, którego odpowiedzialności karnej przeszkoda dotyczy.