Krywan Tomasz, Wykreślenie z urzędu podatnika z rejestru podatników VAT

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 września 2019 r. do: 31 grudnia 2019 r.
Autorzy:

Wykreślenie z urzędu podatnika z rejestru podatników VAT

Wykreślenie z urzędu podatnika z rejestru podatników VAT

Wykreślenie z urzędu podatnika z rejestru podatników VAT

Procedura pozwala ustalić, czy w danym przypadku istnieją przesłanki do wykreślenia przez naczelnika urzędu skarbowego z urzędu podatnika z rejestru podatników VAT.

Wykreślenie z urzędu podatnika z rejestru podatników VAT naczelnik urzędu skarbowego naczelnik urzędu skarbowego czy podatnik wystawiał faktury lub faktury korygujące, dokumentujące czynności, które nie zostały dokonane? nie istnieje przesłanka wykreślenia z urzędu podatnika z rejestru podatników VAT czy w wyniku wezwania podatnik udowodnił, że prowadzi opodatkowaną działalność gospodarczą oraz złożył niezwłocznie brakujące deklaracje? czy niewykazanie sprzedaży lub nabycia towarów lub usług z kwotami podatku do odliczenia wynikało, zgodnie z wyjaśnieniami podatnika, ze specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej? czy wystawienie faktury lub faktury korygującej było wynikiem pomyłki lub nastąpiło bez wiedzy podatnika? czy podatnik wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że dostawcy lub nabywcy biorący udział pośrednio lub bezpośrednio w dostawie tego samego towaru lub usługi uczestniczą w nierzetelnym rozliczaniu podatku w celu odniesienia korzyści majątkowej? istnieje przesłanka do wykreślenia z urzędu podatnika z rejestru podatników VAT czy podatnik lub jego pełnomocnik stawia się na wezwania określonych przepisami organów? czy podatnik zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej na co najmniej 6 kolejnych miesięcy? czy będąc obowiązanym do składania deklaracji VAT-7 lub VAT-7K podatnik nie złożył takich deklaracji za 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały? czy podatnik w składanych deklaracjach VAT-7 lub VAT-7K przez 6 kolejnych miesięcy lub 2 kwartały nie wykazywał sprzedaży, nabycia towarów lub usług ani importu towarów z kwotami podatku do odliczenia? podatnik jest zarejestrowany jako czynny lub zwolniony podatnik VAT czy wbrew obowiązkowi nie zostało zgłoszone zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu przez podatnika? czy wobec podatnika sąd orzekł, na podstawie odrębnych przepisów, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej? czy podatnik istnieje? czy mimo podjętych prób nie ma możliwości skontaktowania się z podatnikiem albo jego pełnomocnikiem? czy z posiadanych informacji przez naczelnika informacji wynika, że podatnik może prowadzić działania z zamiarem wykorzystania działalności banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi? czy dane podane w zgłoszeniu rejestracyjnym okazały się niezgodne z prawdą? tak nie tak nie tak nie tak nie nie tak tak nie nie tak nie tak tak nie tak nie tak nie tak nie nie tak tak nie nie tak

Krok: podatnik jest zarejestrowany jako czynny lub zwolniony podatnik VAT

Przepisy art. 96 ust. 8–9a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., określają przypadki, w których naczelnicy urzędów skarbowych wykreślają podatników z rejestru podatników VAT. W niektórych przypadkach (chodzi o przypadki, o których mowa w art. 96 ust. 9 u.p.t.u.) wykreślenie to jest możliwe bez konieczności zawiadamiania o tym podatnika.

Krok: czy wbrew obowiązkowi nie zostało zgłoszone zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu przez podatnika?

Na podatnikach oraz następcach prawnych zmarłych podatników będących osobami fizycznymi ciąży obowiązek zgłaszania naczelnikom urzędów skarbowych zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (na formularzu VAT-R). Stanowi to dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT (zob. art. 96 ust. 6 i 7 u.p.t.u.), chyba że przed śmiercią podatnik będący osobą fizyczną poinformował naczelnika urzędu skarbowego o ustanoweniu zarządcy sukcesyjnego (zob. art. 96 ust. 8a w zw. z art. 96 ust. 7a u.p.t.u.).

Zdarza się jednak, że zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu nie zostało - wbrew obowiązkowi - zgłoszone. Stwierdzenie tego przez naczelnika urzędu skarbowego stanowi przesłankę do wykreślenia z urzędu podatnika z rejestru podatników VAT (zob. art. 96 ust. 8 u.p.t.u.).

WZÓR - DEKLARACJA VAT-R