Bartosiewicz Adam, Wykreślenie podatnika z rejestru VAT na wniosek

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2020 r.
Autorzy:

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT na wniosek

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT na wniosek

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT na wniosek

Procedura ma na celu przedstawienie czynności i zdarzeń mających miejsce w związku z zaprzestaniem przez podatnika wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu i złożeniem wniosku o wykreślenie go z rejestru podatników VAT.

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT na wniosek naczelnik US naczelnik US wykreślenie weryfikacja odebranie VAT-Z podatnik podatnik zaprzestanie działalności gospodarczej VAT-Z

Krok: zaprzestanie działalności gospodarczej

Na podatnikach ciąży obowiązek powiadomienia organu podatkowego o zakończeniu wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie z przepisem art. 96 ust. 6 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) – dalej u.p.t.u., jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego, a zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Trzeba wskazać, że pojęcie „podatnika” wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej a nie z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu. Podatnik może więc prowadzić działalność gospodarczą (co ma decydujące znaczenie dla jego statusu jako podatnika), nie wykonując czynności opodatkowanych. Możliwe jest, że podatnik zaprzestanie wykonywania czynności opodatkowanych, nadal prowadząc działalność gospodarczą (np. w razie zmiany rynku i świadczenia usług, zamiast w kraju – wyłącznie na eksport). Co więcej, podatnik – mający żywotny interes w zarejestrowaniu się – nigdy nie wykona czynności opodatkowanej (np. podmiot świadczący usługi wyłącznie na eksport).

W związku z powyższym należy przyjąć, że przyczyną wykreślenia podatnika z rejestru jest zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej, co nie zawsze jest równoznaczne z zaprzestaniem wykonywania czynności opodatkowanych.

Krok: VAT-Z

Podatnik, który zaprzestał działalności gospodarczej, powinien złożyć informację w tym przymiocie właściwemu organowi podatkowego. Zawiadomienie to (informacja) jest składana na druku VAT-Z.

WZÓR - ZGŁOSZENIE VAT-Z