Kidyba Andrzej, Wykonywanie nadzoru w spółkach należących do grupy spółek (prawo holdingowe)

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 13 października 2022 r.
Autorzy:

Wykonywanie nadzoru w spółkach należących do grupy spółek (prawo holdingowe)

Wykonywanie nadzoru w spółkach należących do grupy spółek (prawo holdingowe)

Wykonywanie nadzoru w spółkach należących do grupy spółek (prawo holdingowe)

Wykonywanie nadzoru w spółkach należących do grupy spółek (prawo holdingowe) grupa spółek spółka spółka dominująca rada nadzorcza spółki dominującej zarząd spółki dominującej zarząd spółki zależnej grupa spółek spółka spółka dominująca rada nadzorcza spółki dominującej zarząd spółki dominującej zarząd spółki zależnej możliwe scenariusze weryfikacja, czy spółka należy do grupy spółek rozstrzygnięcie sądu rejestrowego czy statut/umowa spółki wyłącza kompetencje nadzorcze organów spółki dominującej w grupie spółek? czy w spółce dominującej funkcjonuje rada nadzorcza? czy rada nadzorcza zażądała informacji lub dokumentów? zwrócenie się do sądu rejestrowego czy zarząd zażądał informacji lub dokumentów? czy zarząd spółki zależnej wykonał polecenie? brak konieczności wykonania żądania wykonanie żądania tak nie sąd nakazuje wykonanie żądania sąd oddala wniosek spółka należy do grupy spółek spółka nie należy do grupy spółek tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: weryfikacja, czy spółka należy do grupy spółek

Omawiana procedura dotyczy spółek uczestniczących w grupie spółek. Definicję grupy spółek zawiera art. 4 § 1 pkt 51 k.s.h. Jest nią szczególna forma grupy kapitałowej składającej się ze spółki dominującej oraz spółki, bądź spółek zależnych. Cechą charakterystyczną tej struktury spółek kapitałowych jest określenie wspólnej strategii zmierzającej do realizacji wspólnego interesu grupy spółek. Wspólna strategia oraz cel grupy spółek określone są w uchwale o przystąpieniu do grupy spółek podejmowanej przez każdą ze spółek kapitałowych w niej uczestniczącej.

Krok: czy statut/umowa spółki wyłącza kompetencje nadzorcze organów spółki dominującej w grupie spółek?

Statut, bądź umowa spółki może przewidywać wyłączenie szczególnych kompetencji rady nadzorczej spółki dominującej względem spółek zależnych. Kompetencje te pozwalają radzie nadzorczej spółki dominującej na pełnienie stałego nadzoru nad spółkami zależnymi. W ramach tego uprawnienia rada nadzorcza spółki dominującej może żądać od zarządu spółki zależnej uczestniczącej w grupie spółek udostępnienia ksiąg i dokumentów oraz udzielenia informacji w celu sprawowania nadzoru. Nadzór sprawowany jest w zakresie realizacji przez spółki zależne interesu grupy spółek. Przypomnieć zatem należy, że interes grupy spółek to wspólny interes uczestników danej grupy spółek wyrażający się w dążeniu do osiągnięcia celu grupy spółek poprzez realizację wspólnej strategii.