Bełczącki Robert Marek, Wykonalność postanowień co do istoty sprawy w postępowaniu nieprocesowym

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 24 czerwca 2022 r.
Autorzy:

Wykonalność postanowień co do istoty sprawy w postępowaniu nieprocesowym

Wykonalność postanowień co do istoty sprawy w postępowaniu nieprocesowym

Wykonalność postanowień co do istoty sprawy w postępowaniu nieprocesowym

W art. 521 k.p.c. odróżnia się skuteczność i wykonalność postanowień co do istoty sprawy. Przez wykonalność należy tutaj rozumieć wykonalność w drodze egzekucji lub postępowania wykonawczego (por. art. 5781 § 1 k.p.c.). Skuteczność będzie natomiast polegać na wywołaniu przez postanowienie określonych w nim skutków prawnych.

Według art. 521 § 1 k.p.c. regułą jest, że postanowienie orzekające co do istoty sprawy staje się skuteczne, a jeżeli wymaga wykonania - także wykonalne, dopiero po uprawomocnieniu się. Wyjątkami są zaś przypadki, gdy postanowienie co do istoty sprawy staje się skuteczne lub także wykonalne zanim jeszcze się uprawomocni.

Z dniem 24 czerwca 2022 r. w sprawach o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką, prowadzonych na podstawie Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, sporządzonej w Hadze dnia 25 października 1980 r. (Dz. U. z 1995 r. poz. 528 oraz z 1999 r. poz. 1085) wstrzymanie wykonania z mocy prawa postanowienia sądu drugiej instancji w przedmiocie odebrania osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką zostało uregulowane odrębnie w art. 3881 § 1 k.p.c.

Wykonalność postanowień co do istoty sprawy w postępowaniu nieprocesowym sąd pierwszej instancji skład orzekający sąd pierwszej instancji skład orzekający postępowanie w sprawie mogło zostać wszczęte z urzędu opatrzenie postanowienia wzmianką o wykonalności stwierdzenie z urzędu wykonalności postanowienia sądu opiekuńczego nadanie postanowieniu klauzuli wykonalności z urzędu możliwy przebieg postępowania nadanie postanowieniu klauzuli wykonalności na wniosek wstrzymanie wykonania postanowienia zaniechanie wstrzymania wykonania postanowienia uprawomocnienie się postanowienia możliwy przebieg postępowania wydanie postanowienia co do istoty sprawy postępowanie w sprawie mogło zostać wszczęte jedynie na wniosek postanowienie wykonalne przed uprawomocnieniem postanowienie wykonalne po uprawomocnieniu

Krok: wydanie postanowienia co do istoty sprawy

Przepisy o rygorze natychmiastowej wykonalności wyroków nie znajdują odpowiedniego zastosowania odnośnie do postanowień co do istoty sprawy.

Krok: postanowienie wykonalne przed uprawomocnieniem

Przypadki wykonalności postanowień co do istoty sprawy przed ich uprawomocnieniem się przewidziane zostały w art. 5607 § 2 i art. 578 § 1 k.p.c. (z tym że powrót do reguły wykonalności dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia następuje w przypadkach określonych w art. 579, 597 § 2 i art. 5985 § 4 k.p.c.) oraz w art. 603 § 3, art. 635 § 5 i art. 6945 § 2 k.p.c.