Dauter Bogusław, Wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 31 maja 2019 r.
Autorzy:

Wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym

Wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym

Wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym

Co do zasady sąd wydaje wyrok po przeprowadzeniu rozprawy (art. 133 § 1 p.p.s.a.). Jednakże wyrok może być wydany na posiedzeniu niejawnym w postępowaniu uproszczonym (art. 119–121 p.p.s.a.) albo jeżeli ustawa tak stanowi (np. art. 182 § 1 i § 2, art. 285j p.p.s.a.). Zarówno w postępowaniu uproszczonym, jak i rozpoznając skargę kasacyjną na podstawie art. 182 § 1 i § 2 p.p.s.a., sąd orzeka w składzie jednego sędziego.

Wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym sąd przewodniczący skład orzekający sąd przewodniczący skład orzekający doręczenie odpisu sentencji wyroku doręczenie odpisu sentencji i uzasadnienia wyroku skarga spełnia warunki formalne czy skierować sprawę na posiedzenie niejawne? wyznaczenie rozprawy skierowanie sprawy na posiedzenie niejawne zdjęcie sprawy z wokandy posiedzenia niejawnego orzekanie podpisanie sentencji czy skargę uwzględniono? sporządzenie uzasadnienia czy rozpoznać sprawę na posiedzeniu niejawnym? zapoznanie się z aktami sprawy tak nie tak nie nie tak

Krok: skarga spełnia warunki formalne

Rozstrzygnięcie sprawy sądowoadministracyjnej co do istoty poprzedza badanie wniesionej skargi pod względem formalnym. Przed skierowaniem skargi do rozpoznania przewodniczący wydziału weryfikuje, czy skarga spełnia warunki formalne (ewentualnie czy nie istnieją inne przyczyny do jej odrzucenia), czy wpis został uiszczony w prawidłowej wysokości oraz czy nie zachodzą przesłanki umorzenia postępowania sądowego.

Krok: czy skierować sprawę na posiedzenie niejawne?

Przed skierowaniem skargi do rozpoznania na posiedzeniu jawnym przewodniczący wydziału bada, czy nie jest dopuszczalne jej rozpoznanie na posiedzeniu niejawnym. Wprawdzie w takiej sytuacji nie jest przeprowadzana rozprawa, ale w praktyce znacznie skraca się czas oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy.