Piaskowska Olga Maria, Wydanie postanowienia w razie zgodnego wniosku co do sposobu zniesienia współwłasności

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2023 r.
Autorzy:

Wydanie postanowienia w razie zgodnego wniosku co do sposobu zniesienia współwłasności

Wydanie postanowienia w razie zgodnego wniosku co do sposobu zniesienia współwłasności

Wydanie postanowienia w razie zgodnego wniosku co do sposobu zniesienia współwłasności

Wydanie postanowienia w razie zgodnego wniosku co do sposobu zniesienia współwłasności sąd orzekający sąd orzekający czy podział zgodny z wnioskiem współwłaścicieli jest dopuszczalny? niedopuszczalny podział zniesienie współwłasności poprzez podział zgodny z wnioskiem współwłaścicieli współwłaściciele współwłaściciele wszczęcie postępowania o zniesienie współwłasności możliwy przebieg postępowania brak zgodnego wniosku co do podziału zgodny wniosek co do podziału nie tak

Krok: wszczęcie postępowania o zniesienie współwłasności

Na temat wszczęcia i przebiegu postępowania o zniesienie współwłasności patrz procedurę i komentarze zamieszczone w schemacie:

Postępowanie o zniesienie współwłasności.

Krok: możliwy przebieg postępowania

Współwłaściciele mogą złożyć zgodny wniosek co do podziału przedmiotu współwłasności. Sąd uwzględnia wniosek współwłaścicieli co do podziału jedynie wówczas, gdy spełnione zostanie wymaganie, o którym mowa w art. 621 k.p.c., a projekt podziału nie sprzeciwia się prawu ani zasadom współżycia społecznego, ani też nie narusza w sposób rażący interesu osób uprawnionych.

Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 6 lutego 2002 r., V CKN 803/00, LEX nr 54351: w sprawach o podział majątku wspólnego Sąd - jeżeli nie zachodzą ku temu przeszkody prawne, wymienione w art. 622 § 2 k.p.c. - ma obowiązek uwzględnić zgodny wniosek o dział. Przepisy normujące postępowanie działowe nie wymagają szczególnej formy dla zgodnego wniosku o zniesienie współwłasności. Może on być zgłoszony we wspólnym wniosku wszczynającym postępowanie, ustnie na rozprawie, ewentualnie w drodze odrębnych wniosków złożonych przez współwłaścicieli. Nieodzowne jest jedynie, by „zgodność” wniosku była niewątpliwa, bowiem nie może ona być domniemywana czy przyjmowana w drodze interpretacji.

Zgoda współwłaścicieli/współwłaściciela na proponowany podział może zostać odwołana.