Kremens Karolina, Wydanie korespondencji, przesyłek i bilingów

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 22 czerwca 2021 r.
Autorzy:

Wydanie korespondencji, przesyłek i bilingów

Wydanie korespondencji, przesyłek i bilingów

Wydanie korespondencji, przesyłek i bilingów

Wydanie korespondencji, przesyłek i bilingów właściwy urząd, instytucja lub przedsiębiorstwo właściwy urząd, instytucja lub przedsiębiorstwo otrzymanie zwróconej korespondencji itd. wydanie korespondencji, przesyłek i danych możliwość zaskarżenia postanowienia otrzymanie postanowienia adresaci korespondencji oraz abonenci telefonów adresaci korespondencji oraz abonenci telefonów możliwość zaskarżenia otrzymanie postanowienia prokurator, sąd prokurator, sąd wykorzystanie korespondencji, przesyłek i danych w postępowaniu możliwość odroczenia doręczenia postanowienia otrzymanie korespondencji, przesyłek i danych czy korespondencja, przesyłki i dane mają znaczenie dla postępowania karnego? zwrócenie korespondencji, przesyłek i danych konieczność uzyskania korespondencji, przesyłek i bilingów wydanie postanowienia o wydaniu korespondencji, przesyłek i danych wysłanie postanowienia nie tak

Krok: konieczność uzyskania korespondencji, przesyłek i bilingów

W toku postępowania karnego, tak na etapie postępowania sądowego, jak i przygotowawczego, może pojawić się konieczność uzyskania pewnych danych pozostających w posiadaniu urzędów, instytucji i podmiotów prowadzących działalność w dziedzinie poczty lub działalność telekomunikacyjną, urzędów celno-skarbowych oraz instytucji i przedsiębiorstw transportowych. Dotyczy to także odpowiednio dysponentów i użytkowników urządzenia zawierającego dane informatyczne lub systemu informatycznego, w zakresie danych przechowywanych w tym urządzeniu lub systemie albo na nośniku znajdującym się w jego dyspozycji, w tym korespondencji przesyłanej drogą elektroniczną (zob. art. 236a k.p.k.).

Danymi tymi są korespondencja, przesyłki, a także dane bilingowe, które zawierają wykazy połączeń komunikacyjnych, czas trwania połączenia oraz moment jego rozpoczęcia. Te ostatnie wskazane są przez art. 180c i 180d ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne. Oznacza to jednocześnie, że nie ma możliwości uzyskiwania w tym trybie treści rozmów telefonicznych, których uzyskiwanie uregulowane jest odrębnymi przepisami (art. 237 k.p.k. i n.).

Konieczność uzyskania danych uzasadniona może być jedynie znaczeniem dla toczącego się postępowania. Tym samym nie ma możliwości uzyskiwania wskazanych danych poza postępowaniem, np. w ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych, czy w czasie, gdy postępowanie pozostaje zawieszone.

Krok: wydanie postanowienia o wydaniu korespondencji, przesyłek i danych

Decyzja o wydaniu korespondencji, przesyłek i danych (tj. bilingów), następuje w formie postanowienia. Na etapie postępowania sądowego podejmuje ją sąd, na etapie postępowania przygotowawczego prokurator. Jeżeli inne organy prowadzące postępowanie przygotowawcze uznają w toku postępowania, że występuje konieczność uzyskania przedmiotowych danych, zobowiązane są do wystąpienia do prokuratora ze stosownym wnioskiem.

Postanowienie powinno wskazywać wprost zakres danych, które powinny zostać przekazane przez odpowiedni organ (np. poprzez wskazanie rodzaju nośnika czy czasu, w którym połączenia zostały dokonane), ewentualnie liczbę przesyłek czy listów, które podlegają wydaniu.

Ustawa nie wskazuje natomiast ograniczeń co do osób, których mają dotyczyć przesyłki, tak więc może to być korespondencja podejrzanego, ale też np. innych osób, pod warunkiem, że ma ona znaczenie dla toczącego się postępowania. Przepis art. 218 k.p.k. nie zawiera też innych obostrzeń, podobnych do tych, które ujęte zostały w art. 237 k.p.k. Nie wskazuje też żadnego terminu na jaki przesyłki, korespondencja i dane powinny zostać wydane.

Co istotne natomiast, jedynie sąd oraz prokurator mają prawo otwierać lub zarządzić otwarcie wszystkich danych, przesyłek i korespondencji.