Kubiak Marcin, Wydanie dziennika budowy

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 19 września 2020 r.
Autorzy:

Wydanie dziennika budowy

Wydanie dziennika budowy

Wydanie dziennika budowy

Zgodnie z art. 45 ust. 2 p.b. dziennik budowy stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót. W § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia (Dz. U. z 2002 r. Nr 108, poz. 953 z późn. zm.) sprecyzowano, że dziennik budowy jest przeznaczony do rejestracji, w formie wpisów, przebiegu robót budowlanych oraz wszystkich zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku ich wykonywania i mających znaczenie przy ocenie technicznej prawidłowości wykonywania budowy, rozbiórki lub montażu.

Ostemplowanie przedłożonego dziennika budowy albo wydanie i ostemplowanie dziennika budowy dziennika budowy jest jedną z czynności nadzorczych organu administracji architektoniczno-budowlanej wobec inwestora. Tylko dziennik budowy ostemplowany przez właściwy do tego organ stanowi urzędowy dokument, o jakim mowa w przepisach art. 45 p.b. i wchodzi w skład dokumentacji budowy (art. 3 pkt 13 p.b.). Zamieszczanie wpisów w druku dziennika budowy (nieostemplowanym przez organ administracji) nie jest prowadzeniem dziennika budowy w rozumieniu przepisów p.b.

Krok: załatwienie wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia

W aktualnym stanie prawnym roboty budowlane można rozpocząć na podstawie nieostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę (art. 28 ust. 1 p.b.). W konsekwencji musiały zostać zmienione zasady wydania inwestorowi dziennika budowy. Począwszy od dnia 18 listopada 2015 r. to organ administracji, po opieczętowaniu dziennika budowy, wydaje go inwestorowi w terminie 3 dni od dnia:

1) w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się wykonalna albo

2) w którym inwestor nabył prawo do wykonywania robót budowlanych na podstawie zgłoszenia - za zwrotem kosztów związanych z jego przygotowaniem - § 5 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia (Dz. U. z 2002 r. Nr 108, poz. 953 z późn. zm.).

Decyzja o pozwoleniu na budowę staje się wykonalna po upływie terminu do wniesienia odwołania dla ostatniej ze stron postępowania (art. 130 § 1 k.p.a.). A zatem, jeżeli jedyną stroną postępowania jest inwestor i decyzja o pozwoleniu na budowę jest w całości zgodna z wnioskiem, to organ w terminie 3 dni od dnia doręczenia decyzji inwestorowi powinien przygotować do wydania dziennik budowy. Jeżeli natomiast w sprawie występuje wielość stron, decyzja o pozwoleniu na budowę stanie się wykonalna po bezskutecznym upływie terminu do wniesienia odwołania dla tej strony, której najpóźniej doręczono decyzję. Zgodnie bowiem z art. 130 § 2 k.p.a. wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji.

Nie ma przeszkód do tego, aby organ wydał inwestorowi dziennik budowy przed upływem terminu do wniesienia sprzeciwu, jeżeli oceni, że zamierzenie budowlane jest zgodne z prawem.

Wydanie dziennika budowy organ organ brak wydania dziennika budowy odebranie wniosku kontrola wniosku czy zostały spełnione przesłanki wydania dziennika? wydanie dziennika budowy inwestor inwestor załatwienie wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia przedłożenie organowi zeszytu dziennika budowy tak nie

Krok: przedłożenie organowi zeszytu dziennika budowy

Inwestor przedkłada organowi „czysty” zeszyt dziennika w dogodnym dla siebie momencie, np. razem z wnioskiem o zatwierdzenie projektu budowlanego i wydanie pozwolenia na budowę lub razem ze zgłoszeniem.

Inwestor może być zastępowany przez pełnomocnika.