Piaskowska Olga Maria, Wszczęcie postępowania o zabezpieczeniu spadku i spisu inwentarza z urzędu

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Wszczęcie postępowania o zabezpieczeniu spadku i spisu inwentarza z urzędu

Wszczęcie postępowania o zabezpieczeniu spadku i spisu inwentarza z urzędu

Wszczęcie postępowania o zabezpieczeniu spadku i spisu inwentarza z urzędu

Wszczęcie postępowania o zabezpieczeniu spadku i spisu inwentarza z urzędu sąd skład orzekający sąd skład orzekający istnienie podstaw do zabezpieczenia spadku wydanie postanowienia o zabezpieczeniu spadku potrzeba zabezpieczenia spadku z urzędu bieg postępowania czy zabezpieczenie spadku jest uzasadnione? brak podstaw do zabezpieczania spadku postanowienie o braku merytorycznych podstaw do zabezpieczenia spadku nie tak

Krok: potrzeba zabezpieczenia spadku z urzędu

W myśl art. 635 § 3 k.p.c. zabezpieczenia spadku dokonuje się z urzędu, jeżeli sąd poweźmie wiadomość, że spadkobierca jest nieznany, nieobecny lub nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych i nie ma ustawowego przedstawiciela.

Jeżeli ze względu za grożące niebezpieczeństwo usunięcia, uszkodzenia lub zniszczenia rzeczy, które w chwili otwarcia spadku były we władaniu spadkodawcy, zastosowane zostały przez właściwy organ rządowej administracji ogólnej lub przez gminę niezbędne środki tymczasowe, sąd rejonowy po otrzymaniu wiadomości o zastosowaniu tych środków dokona zabezpieczenia tych rzeczy z urzędu (§ 24 rozporządzenia MS z dnia 1 października 1991 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zabezpieczaniu spadku i sporządzaniu spisu inwentarza (Dz. U. z 1991 r. Nr 92, poz. 411).

Krok: czy zabezpieczenie spadku jest uzasadnione?

Wszczęcie przez sąd postępowania z urzędu nie przesądza o tym, czy w sprawie istnieją przesłanki do dokonania zabezpieczenia spadku.