Skubiszak-Kalinowska Irena, Wspólne ubieganie się o zawarcie umowy koncesji

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 14 grudnia 2016 r.
Autorzy:

Wspólne ubieganie się o zawarcie umowy koncesji

Wspólne ubieganie się o zawarcie umowy koncesji

Wspólne ubieganie się o zawarcie umowy koncesji

Na mocy art. 15 u.k.r.b.u. wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o zawarcie umowy koncesji, na zasadach określonych w p.z.p. Przepis ten określa uprawnienie wykonawcy do skorzystania z takiej możliwości. Jest ono niezależne od woli zamawiającego, a więc wykonawca nie musi uzyskać jego zgody. W praktyce przyjęło się, że wykonawcy wspólnie ubiegający się tworzą w tym celu konsorcjum. Jest to instytucja nieunormowana w tym sensie, że k.c. nie reguluje umowy konsorcjum. Jej zawarcie jest możliwe na podstawie wynikającej z art. 3531 k.c. zasady swobody umów.

Istota konsorcjum polega na przyjęciu przez jego członków zobowiązania do współdziałania dla osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego poprzez podejmowanie oznaczonych w umowie działań.

Przez wzgląd na powyższe w doktrynie prawa zamówień publicznych konsorcjum jest porównywane do spółek cywilnych (umowa spółki cywilnej została uregulowana w art. 860 i n. k.c.). Tak jak spółka cywilna nie ma ono osobowości prawnej. W wyniku zawarcia umowy konsorcjum nie powstaje osobny byt prawny - zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych mają jedynie podmioty tworzące konsorcjum. Różnice są widoczne natomiast np. na płaszczyźnie wnoszenia wkładów, które w przypadku konsorcjum, co do zasady, nie występują (w konsekwencji nie posiada ono własnego majątku) (szerzej zob. I. Skubiszak-Kalinowska [w:] I. Skubiszak-Kalinowska, E. Wiktorowska, Prawo zamówień publicznych. Komentarz, Warszawa 2017, s. 306 i n.).

Krok: zapoznanie się dokumentacją postępowania

Przed przystąpieniem do postępowania o zawarcie umowy koncesji wykonawcy powinni szczegółowo przeanalizować dokumenty koncesji upublicznione przez zamawiającego i w miarę potrzeby powtarzać tę czynność, jeśli dokumentacja ta była przedmiotem wyjaśnień lub zmian.

Wspólne ubieganie się o zawarcie umowy koncesji wykonawca wykonawca zapoznanie się dokumentacją postępowania ustanowienie pełnomocnika czy wykonawca będzie brał udział samodzielnie? podjęcie decyzji o samodzielnym udziale udział w postępowaniu bez tworzenia konsorcjum podjęcie decyzji o udziale w konsorcjum udział w postępowaniu w ramach konsorcjum tak nie

Krok: czy wykonawca będzie brał udział samodzielnie?

Po zapoznaniu się z treścią dokumentów koncesji w ich ostatecznym kształcie wykonawcy powinni przenalizować je m.in. pod takim kątem, czy ofertę lub wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu składać samodzielnie, czy np. w wraz z innym podmiotem lub podmiotami i podjąć odpowiednią do swoich możliwości i potrzeb decyzję. Ta ostatnia będzie najczęściej wynikiem ustalenia, czy wykonawca ma w świetle okoliczności prawnych i faktycznych możliwość całkowicie samodzielnej realizacji przedmiotu umowy koncesji, czy będzie „zmuszony” współdziałać w tym celu z innym podmiotem/podmiotami, z czym najczęściej będziemy się spotykać w przypadku dużych, skomplikowanych i długotrwałych inwestycji.