Etel Leonard, Wpływ zmian ewidencji gruntów na powstanie obowiązku w podatku od nieruchomości

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Wpływ zmian ewidencji gruntów na powstanie obowiązku w podatku od nieruchomości

Wpływ zmian ewidencji gruntów na powstanie obowiązku w podatku od nieruchomości

Wpływ zmian ewidencji gruntów na powstanie obowiązku w podatku od nieruchomości

Procedura obrazuje relacje pomiędzy zmianami ewidencji gruntów a momentem powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.

Wpływ zmian ewidencji gruntów na powstanie obowiązku w podatku od nieruchomości zmiana ewidencji gruntów użytek rolny zostaje przekwalifikowany na las wygaśnięcie obowiązku w podatku rolnym i powstanie obowiązku w podatku leśnym las zostaje przekwalifikowany na użytek rolny wygaśnięcie obowiązku w podatku leśnym i powstanie obowiązku w podatku rolnym grunt dotychczas podlegający podatkowi od nieruchomości zostaje przekwalifikowany na użytek rolny lub las wygaśnięcie obowiązku w podatku od nieruchomości i powstanie obowiązku w podatku rolnym albo leśnym użytek rolny lub las zostaje przekwalifikowany na inny rodzaj użytku gruntowego wygaśnięcie obowiązku w podatku rolnym albo leśnym i powstanie obowiązku w podatku od nieruchomości określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości wprowadzenie zmiany do bazy danych ewidencji gruntów bez przeprowadzenia postępowania administracyjnego (czynność techniczna) obowiązek podatkowy powstaje od 1. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym naniesiono zmianę wydanie na wniosek osoby władającej gruntem decyzji w sprawie zmiany ewidencji gruntów obowiązek podatkowy powstaje od 1. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym decyzja zmieniająca ewidencję gruntów stała się ostateczna sporządzenie operatu opisowo kartograficznego czy zgłoszono zarzuty do operatu opisowo-kartograficznego w terminie 30 dni od ogłoszenia informacji w dzienniku urzędowym województwa? obowiązek podatkowy powstaje od 1. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym stała się ostateczna decyzja kończąca postępowanie w sprawie zgłoszonych zarzutów obowiązek podatkowy powstaje od 1. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął 30-dniowy termin na zgłaszanie zarzutów czynność techniczna decyzja w sprawie zmiany ewidencji gruntów modernizacja operatu ewidencji gruntów tak nie

Krok: zmiana ewidencji gruntów

W polskim systemie opodatkowania nieruchomości funkcjonują trzy podatki obciążające władanie gruntami:

1) podatek rolny,

2) podatek leśny oraz

3) podatek od nieruchomości.

W przepisach regulujących konstrukcje tych podatków wyraźnie zaakcentowano, iż o sposobie opodatkowania gruntu decyduje odpowiednia kwalifikacja uwidoczniona w ewidencji gruntów - zob. art. 1a ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 70 z późn. zm.) - dalej u.p.o.l., art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 333 z późn. zm.) - dalej u.p.r., art. 1 ust. 1–2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o podatku leśnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 888 z późn. zm.) - dalej u.p.l.

Ewidencja gruntów jest więc podstawowym dokumentem świadczącym o charakterze gruntu, tj. czy jest to las (podlegający podatkowi leśnemu), użytek rolny lub grunt zadrzewiony i zakrzewiony na użytku rolnym (podlegający podatkowi rolnemu), czy inny grunt.

Zasadą jest, że każdy „inny” grunt (inny niż las, użytek rolny, grunt zadrzewiony i zakrzewiony na użytku rolnym) podlega podatkowi od nieruchomości (vide art. 2 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 u.p.o.l.).

Do częstych należą sytuacje, w których grunty dotychczas podlegające podatkowi rolnemu lub leśnemu zmieniają swój charakter i zostają zakwalifikowane jako „inne” grunty. Jeżeli zmiana taka pociąga za sobą odpowiednią zmianę danych w ewidencji gruntów, fakt ten powoduje wygaśnięcie obowiązku w podatku rolnym lub leśnym i powstanie obowiązku w podatku od nieruchomości. Zadaniem organu podatkowego jest wtedy prawidłowe określenie daty zmiany, gdyż od 1. dnia miesiąca następującego po zmianie ewidencji gruntów powstaje obowiązek w podatku od nieruchomości. Zmiana ewidencji może jednak nastąpić na kilka sposobów - w zależności od sposobu różny jest moment dokonania zmiany.

Krok: określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości

Zgodnie z art. 6 ust. 1 u.p.o.l., obowiązek w podatku od nieruchomości powstaje od 1. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Okoliczności uzasadniające istnienie obowiązku podatkowego wskazano w art. 3 ust. 1 u.p.o.l. Są to sytuacje, w których dany podmiot staje się właścicielem, samoistnym posiadaczem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem zależnym przedmiotu opodatkowania. Okolicznością taką może być również stosowna zmiana ewidencji gruntów powodująca, że dotychczas posiadany grunt przestaje podlegać podatkowi rolnemu albo leśnemu i zaczyna podlegać (ze względu na swój nowy charakter) podatkowi od nieruchomości. Datą powstania obowiązku w podatku od nieruchomości będzie pierwszy dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zmiany ewidencji gruntów.