Grzegorczyk Tomasz, Wnoszenie pisemnej odpowiedzi na środek odwoławczy

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 15 kwietnia 2016 r. do: 13 marca 2024 r.
Autorzy:

Wnoszenie pisemnej odpowiedzi na środek odwoławczy

Wnoszenie pisemnej odpowiedzi na środek odwoławczy

Wnoszenie pisemnej odpowiedzi na środek odwoławczy

Zgodnie z art. 428 § 2 k.p.k., strona może złożyć pisemną odpowiedź na każdy środek odwoławczy.

Wnoszenie pisemnej odpowiedzi na środek odwoławczy sąd odwoławczy sąd odwoławczy rozstrzygnięcie w przedmiocie środka odwoławczego sporządzenie uzasadnienia wyroku odwoławczego otrzymanie odpowiedzi zawiadomienie strony przeciwnej strona strona zaniechanie wnoszenia odpowiedzi na środek odwoławczy możliwa reakcja powzięcie wiadomości o wniesionym środku odwoławczym przez stronę przeciwną sporządzenie pisemnej odpowiedzi złożenie odpowiedzi

Krok: powzięcie wiadomości o wniesionym środku odwoławczym przez stronę przeciwną

Powiadomienie strony o wniesionym środku odwoławczym następuje na podstawie przepisów art. 448 k.p.k. (przepis znowelizowano w roku 2016) o przyjęciu apelacji zawiadamia się prokuratora oraz obrońców i pełnomocników, a także strony, po czym akta przekazuje się niezwłocznie sądowi odwoławczemu. Zgodnie ze znowelizowanym w 2016 roku art. 448 § 2 k.p.k. do zawiadomienia dołącza się odpis apelacji strony przeciwnej, chyba że w sprawie była wyłączona jawność rozprawy ze względu na ochronę informacji niejawnych o klauzuli tajności "tajne" lub "ściśle tajne" (w poprzedniej wersji przewidywano to tylko w wypadku zaś wniesienia apelacji przez prokuratora, obrońcę lub pełnomocnika). Innym przepisem regulującym powiadomienie strony o wniesionym środku odwoławczym jest art. 461 k.p.k. (także znowelizowany w roku 2016), zgodnie z którym do zażalenia na postanowienie kończące postępowanie dołącza się odpowiednią liczbę odpisów dla osób, których dotyczy zaskarżone postanowienie; odpisy te doręcza się tym osobom niezwłocznie; oraz że o wniesieniu zażalenia na postanowienie inne niż ww. oraz sprzeciwu zawiadamia się osoby, których dotyczy zaskarżone postanowienie. Także i tutaj rozszerzono regulację na podmioty "niefachowe".

Krok: zaniechanie wnoszenia odpowiedzi na środek odwoławczy

Z uwagi, że prawo do odwołania się od orzeczenia pierwszej instancji jest tylko uprawnieniem, a nie obowiązkiem, oczywistym jest, że tym bardziej prawo do wnoszenia odpowiedzi na środek odwoławczy jest także jedynie uprawnieniem strony.