Wiśniewski Jarosław T., Wniosek o wyłączenie spod zajęcia rzeczy niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej dłużnika

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 14 marca 2024 r.
Autorzy:

Wniosek o wyłączenie spod zajęcia rzeczy niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej dłużnika

Wniosek o wyłączenie spod zajęcia rzeczy niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej dłużnika

Wniosek o wyłączenie spod zajęcia rzeczy niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej dłużnika

Wniosek o wyłączenie spod zajęcia rzeczy niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej dłużnika sąd przewodniczący skład orzekający sąd przewodniczący skład orzekający zwrot wniosku czy wniosek był składany w ramach skargi na czynności komornika? czy wniosek złożono pisemnie? badanie warunków formalnych wniosku usuwanie braków formalnych pisma procesowego badanie swojej właściwości miejscowej przekazanie wniosku właściwemu sądowi rozpoznanie wniosku odrzucenie skargi na czynności komornika dłużnik dłużnik wniosek o wyłączenie spod zajęcia rzeczy niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej niewłaściwy właściwy tak Nie tak nie nie spełnia wymagań spełnia wymagania usunięte nieusunięte

Krok: wniosek o wyłączenie spod zajęcia rzeczy niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej

Wniosek może zostać złożony pisemnie bądź ustnie do protokołu (art. 760 § 1 k.p.c.), samodzielnie lub w ramach skargi na czynności komornika (art. 1061 § 1 in fine k.p.c.).

Możliwość żądania wyłączenia spod zajęcia rzeczy niezbędnej przy prowadzeniu działalności gospodarczej przysługuje tylko dłużnikom prowadzącym taką działalność w formie gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa. Definicję przedsiębiorstwa zawiera art. 551 k.c., natomiast definicję gospodarstwa rolnego zawiera art. 553 k.c.

Krok: badanie warunków formalnych wniosku

Wniosek złożony na piśmie powinien odpowiadać warunkom pisma procesowego (art. 126 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.), a ponadto wskazywać rzecz niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej przez dłużnika, objętą żądaniem wniosku, oraz składniki mienia dłużnika, z których jest możliwe zaspokojenie roszczenia wierzyciela w zamian za rzecz zwolnioną (art. 1061 § 1 k.p.c.).

Wniosek co do zasady nie podlega opłacie sądowej, albowiem nie został wymieniony w art. 3 ust. 2 u.k.s.c. wśród pism podlegających opłacie, a opłaty od wniosku nie przewidziano również w przepisach określających wysokość opłat w postępowaniu egzekucyjnym, tj. w art. 70-73 u.k.s.c. Jeżeli jednak wniosek został zawarty w skardze na czynności komornika, opłata sądowa wynosi 50,00 zł (art. 25 ust. 1 u.k.s.c.).