Musiał Krzysztof J., Wniosek o wydanie spadkobiercy informacji o stanie zobowiązań spadkodawcy

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2016 r.
Autor:

Wniosek o wydanie spadkobiercy informacji o stanie zobowiązań spadkodawcy

Wniosek o wydanie spadkobiercy informacji o stanie zobowiązań spadkodawcy

Wniosek o wydanie spadkobiercy informacji o stanie zobowiązań spadkodawcy

Procedura dotyczy trybu składania wniosku o wydanie zaświadczenia o wysokości zobowiązań spadkodawcy.

Wniosek o wydanie spadkobiercy informacji o stanie zobowiązań spadkodawcy organ podatkowy organ podatkowy badanie zaistnienia powyższej przesłanki organ wydaje zaświadczenie organ odmawia wydania zaświadczenia spadkobierca spadkobierca zażalenie na postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia wniosek o wydanie zaświadczenia o wysokości zobowiązań spadkodawcy konieczność uprawdopodobnienia zaistnienia przesłanki bycia spadkobiercą tak nie

Krok: wniosek o wydanie zaświadczenia o wysokości zobowiązań spadkodawcy

Rozwiązanie przyjęte w art. 306f ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.) - dalej o.p., umożliwia potencjalnym spadkobiercom możliwość uwzględnienia przy podejmowaniu decyzji co do odrzucenia lub przyjęcia spadku i formy jego przyjęcia takich okoliczności, jak rozmiar i charakter długów spadkodawcy. Potencjalny spadkobierca posiada uprawnienie do wystąpienia o wydanie przez organ podatkowy zaświadczenia o wysokości znanych temu organowi zobowiązań spadkodawcy wymienionych w art. 98 § 1 i 2 o.p., w którym sformułowano zasadę odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy, stanowiąc, że do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 z późn. zm.) o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe. Przepis powyższy stosuje się również do odpowiedzialności spadkobierców za:

– zaległości podatkowe,

– odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych spadkodawcy,

– pobrane a niewpłacone podatki z tytułu sprawowanej przez spadkodawcę funkcji płatnika lub inkasenta,

– niezwrócone przez spadkodawcę zaliczki na naliczony podatek od towarów i usług oraz ich oprocentowanie,

– opłatę prolongacyjną,

– koszty postępowania podatkowego,

– koszty upomnienia i koszty postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec spadkodawcy powstałe do dnia otwarcia spadku.

Krok: konieczność uprawdopodobnienia zaistnienia przesłanki bycia spadkobiercą

Uprawnionym o wystąpienie o takie zaświadczenie jest osoba, która uprawdopodobni przed wydaniem przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabyciu spadku, że jest spadkobiercą. Polega to na wykazaniu, że osoba ta znajduje się np. w kręgu spadkobierców ustawowych.