Musiał Krzysztof J., Wniosek o nadanie orzeczeniu klauzuli prawomocności

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 31 maja 2019 r.
Autor:

Wniosek o nadanie orzeczeniu klauzuli prawomocności

Wniosek o nadanie orzeczeniu klauzuli prawomocności

Wniosek o nadanie orzeczeniu klauzuli prawomocności

Procedura ma na celu wskazanie, w jaki sposób należy postępować w związku z klauzulą prawomocności orzeczenia.

Wniosek o nadanie orzeczeniu klauzuli prawomocności strona strona wystąpienie z wnioskiem o stwierdzenie prawomocności orzeczenia w całości bądź w części sąd sąd zapadł wyrok WSA i upłynął termin do wniesienia skargi kasacyjnej sąd wydaje postanowienie w sprawie prawomocności orzeczenia sąd nadaje klauzule prawomocności orzeczenia sąd odmawia nadania klauzuli prawomocności orzeczenia

Krok: zapadł wyrok WSA i upłynął termin do wniesienia skargi kasacyjnej

Prawomocność orzeczenia jest - co do zasady - stwierdzana na podstawie złożonego przez stronę wniosku w tej sprawie. Sąd stwierdza prawomocność orzeczenia z urzędu wyłącznie celem doręczenia takiego orzeczenia organowi administracji, do czego jest zobowiązany na podstawie art. 286 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 z późn. zm.) – dalej p.p.s.a. Wyjątek od tego przepisu występuje jedynie w momencie, gdy akta sprawy prowadzone są w postaci elektronicznej. W takim wypadku organowi administracji publicznej doręcza się odpis orzeczenia ze stwierdzeniem jego prawomocności. Zarządzenie o zwrocie akt może wydać referendarz sądowy.

Krok: wystąpienie z wnioskiem o stwierdzenie prawomocności orzeczenia w całości bądź w części

Orzeczenie uprawomocnia się, gdy żadna ze stron nie wniosła skargi kasacyjnej, dopiero z upływem 30 dni od dnia doręczenia ostatniej ze stron postępowania odpisu orzeczenia z uzasadnieniem, gdyż wówczas nie przysługuje już od niego środek odwoławczy. Wtedy też, zgodnie z art. 169 p.p.s.a., może ono uzyskać stwierdzenie prawomocności (zob. postanowienie NSA z dnia 12 czerwca 2008 r., II OSK 511/08).

Z uwagi na treść przepisów art. 186 w zw. z art. 183 § 2 p.p.s.a., NSA nie może na podstawie przepisu art. 169 p.p.s.a. stwierdzić prawomocności wyroku sądu administracyjnego I instancji w części niezaskarżonej skargą kasacyjną przed jej rozpoznaniem. Dopiero bowiem rozpoznając skargę kasacyjną, może dojść do przekonania, że w sprawie zachodziła nieważność postępowania przed sądem administracyjnym I instancji, i wówczas uchylić zaskarżony skargą kasacyjną wyrok również w tej części, co do której brak było wniosku w skardze kasacyjnej (zob. postanowienie NSA z dnia 16 stycznia 2008 r., II GSK 397/07, ONSAiWSA 2008, nr 6, poz. 95).