Kubiak Marcin, Wniesienie sprzeciwu w drodze decyzji

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2017 r. do: 18 września 2020 r.
Autorzy:

Wniesienie sprzeciwu w drodze decyzji

Wniesienie sprzeciwu w drodze decyzji

Wniesienie sprzeciwu w drodze decyzji.

Wniesienie sprzeciwu powoduje, że inwestor nie może przystąpić do realizacji inwestycji. W razie wystąpienia przesłanek uzasadniających wniesienie sprzeciwu, organ administracji architektoniczno-budowlanej powinien, w zakreślonym przez prawo terminie, uniemożliwić zgłaszającemu legalne przystąpienie do wykonywania robót. Decyzja o sprzeciwie wobec zgłoszonego zamierzenia budowlanego nie kreuje dla wnioskodawcy żadnych uprawnień. Co istotne, decyzja o sprzeciwie, choćby ostateczna, nie przeszkadza w ponownym dokonaniu zgłoszenia i uzyskaniu akceptacji, jeżeli organ administracji architektoniczno-budowlanej oceni, że zgłoszenie spełnia wszystkie wymagania.

Wniesienie sprzeciwu w drodze decyzji inwestor inwestor odebranie decyzji organ organ nałożenie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę sporządzenie uzasadnienia podpisanie decyzji wniesienie sprzeciwu nieuzupełnienie przez inwestora niekompletnego zgłoszenia zakończenie postępowania wyjaśniającego ustalenie sposobu załatwienia wniosku akceptacja sformułowanie rozstrzygnięcia czy zasadne jest zamieszczanie w decyzji obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę? pozytywne negatywne tak nie

Krok: zakończenie postępowania wyjaśniającego

Postępowanie wyjaśniające polega na zbadaniu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej, czy zamierzona budowa lub roboty budowlane odpowiadają wymaganiom prawa i mogą być realizowane; organ dokonuje faktycznej i prawnej oceny zamierzenia budowlanego.

Krok: ustalenie sposobu załatwienia wniosku

Jeżeli organ administracji uzna, że sprawa nie wymaga jego ingerencji, to ogranicza się do uczynienia w aktach sprawy adnotacji o dokonanej analizie zgłoszenia, podpisanej przez pracownika, który dokonał czynności (art. 72 k.p.a.). Organ może także, z urzędu, przed upływem terminu do wniesienia sprzeciwu, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót budowlanych, od chwili otrzymania zaświadczenia (art. 30 ust. 5aa p.b.).

Drugim możliwym sposobem zakończenia postępowania wyjaśniającego jest wniesienie sprzeciwu przez właściwy organ. Sprzeciw jest brakiem zgody organu administracji architektoniczno-budowlanej na przystąpienie przez inwestora do realizacji zamierzenia budowlanego.