Dauter Bogusław, Wezwanie do uiszczenia opłaty sądowej

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 31 maja 2019 r.
Autorzy:

Wezwanie do uiszczenia opłaty sądowej

Wezwanie do uiszczenia opłaty sądowej

Wezwanie do uiszczenia opłaty sądowej

Przy wniesieniu do sądu pisma podlegającego opłacie strona powinna uiścić kwotę opłaty gotówką do kasy właściwego sądu administracyjnego bądź w formie przelewu na rachunek tego sądu. Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona opłata sądowa, w tym, jak wyraźnie podkreślił ustawodawca, opłata kancelaryjna za wydruki pism i załączników wniesionych w formie dokumentu elektronicznego sporządzane w celu ich doręczenia stronom. Wymóg ten odnosi się zarówno do wpisu, jak i do opłaty kancelaryjnej. Jeśli wnoszący pismo nie dopełni spoczywającego na nim obowiązku, przewodniczący wydaje zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia opłaty sądowej (por. art. 220 § 1 p.p.s.a.). Przewodniczący wydaje powyższe wezwanie zarówno w przypadku, gdy strona nie uiściła kosztów, jak i gdy uiściła je w kwocie niższej niż należyta.

Wezwanie do uiszczenia opłaty sądowej strona strona odebranie wezwania możliwe reakcje uiszczenie opłaty sądowej nieuiszczenie opłaty sądowej w pełnej wysokości sąd przewodniczący skład orzekający sąd przewodniczący skład orzekający oczekiwanie na wykonanie wezwania skierowanie sprawy na posiedzenie niejawne jaki jest rodzaj nienależycie opłaconego pisma czy opłata sądowa została uiszczona? obowiązek uiszczenia opłaty sądowej czy uiszczono opłatę sądową wraz z wniesieniem pisma? nadanie pismu biegu wezwanie do uiszczenia opłaty sądowej pozostawienie pisma bez rozpoznania odrzucenie pisma skarga, skarga kasacyjna, zażalenie, skarga o wznowienie postępowania inne pismo tak nie tak nie

Krok: obowiązek uiszczenia opłaty sądowej

Zgodnie z ogólną zasadą występującą zarówno w postępowaniu sądowoadministracyjnym, jak i cywilnym, wnoszący pismo jest zobowiązany do uiszczenia opłaty sądowej (wpisu lub opłaty kancelaryjnej) lub związanych z daną czynnością procesową wydatków.

Krok: czy uiszczono opłatę sądową wraz z wniesieniem pisma?

1. Wnoszący pismo ma obowiązek uiszczenia opłat sądowych przy wniesieniu pisma. Opłata może zostać uiszczona na rachunek bankowy właściwego sądu administracyjnego lub do jego kasy (art. 219 p.p.s.a.). Opłaty należy uiszczać w kwotach zaokrąglonych do pełnych złotych (art. 219 p.p.s.a.).

Obowiązek ustalenia dokonania wpłaty należnych opłat dodatkowo podkreślony jest przez wskazanie skutków zaniechania jego wykonania - co do zasady sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona opłata. (art. 220 § 1 p.p.s.a., por. art. 234, art. 237 p.p.s.a.).

2. Okoliczność uiszczenia kosztów może być potwierdzona załączonym do pisma dowodem wpłaty kosztów sądowych. Wątpliwości w tym zakresie mogą zostać usunięte w drodze ustalenia przez pracowników działu księgowości sądu, czy w rejestrze dochodów sądu została odnotowana wpłata kosztów sądowych dokonana w danej sprawie przez stronę. Z powyższej czynności sporządza się notatkę urzędową załączaną do akt sprawy.

3. Jeżeli pełnomocnik uiścił wpis od skargi nie wskazując konkretnie w czyim imieniu wpis ten został uiszczony, to na przewodniczącym spoczywa obowiązek podjęcia czynności zmierzających do ustalenia, od jakiego pisma została uiszczona opłata (por. postanowienie NSA z dnia 10 maja 2012 r., I OSK 965/12). Natomiast wskazanie błędnej sygnatury przy dokonywaniu wpłaty nie może skutkować odrzuceniem środka zaskarżenia i zamknięciem drogi sądowej (por. postanowienie NSA z dnia 7 września 2012 r., II FSK 1817/12).