Krywan Tomasz, Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - rozliczanie

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 października 2020 r.
Autorzy:

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - rozliczanie

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - rozliczanie

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - rozliczanie

Procedura wskazuje kolejne czynności związane z rozliczaniem wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - rozliczanie podatnik podatnik wykazanie WNT w nowym JPK_VAT odliczenie podatku z tytułu WNT ujęcie WNT w ewidencji VAT, w tym ustalenie podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jest rozliczone wykazanie w ewidencji VAT (czynni podatnicy VAT) dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (WNT) wykazanie WNT w informacji podsumowującej (!) ustalenie  momentu powstania  obowiązku  podatkowego z tytułu  WNT czy przedmiotem WNT jest środek transportu? czy środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju? zapłata podatku należnego z tytułu WNT oraz złożenie informacji VAT-23 tak nie tak nie

Krok: dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (WNT)

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm. - dalej u.p.t.u.), czyli w skrócie WNT. Podatnicy, u których dochodzi do WNT, obowiązani są do dokonania szeregu czynności związanych z rozliczeniem VAT.

Krok: (!) ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu WNT

Pierwszą z czynności związanych z rozliczeniem VAT z tytułu WNT powinno być ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego. To bowiem moment powstania obowiązku podatkowego decyduje o tym, kiedy (w jakim okresie rozliczeniowym) należy rozliczyć WNT.

Zasady powstawania obowiązku podatkowego z tytułu WNT określają przepisy art. 20 ust. 5, 8 i 9 oraz art. 20b u.p.t.u. Na gruncie tych przepisów obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstaje najczęściej z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem WNT (zob. art. 20 ust. 5 u.p.t.u.). Ponadto obowiązek podatkowy powstaje:

1) z chwilą ustania okoliczności wyłączających WNT, do którego dochodzi na skutek wewnątrzwspólnotowego przemieszczenia towarów (zob. art. 20 ust. 8 u.p.t.u.; zob. również procedura Wyłączenia występowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów na skutek wewnątrzwspólnotowych przemieszczeń);

2) z chwilą otrzymania towarów, nie później jednak niż z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej - w przypadku WNT nowych środków transportu (zob. art. 20 ust. 9 u.p.t.u.);

3) w szczególny sposób określony przepisami art. 20b u.p.t.u. dla WNT towarów dostarczonych do magazynu konsygnacyjnego.

Uwaga! Ryzyko: Na gruncie art. 20 ust. 5 u.p.t.u. jest kwestią sporną jest kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli faktura zostaje wystawiona przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W wyjaśnieniach organów podatkowych dominuje stanowisko, że tak (zob. przykładowo interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 8 października 2013 r., ILPP4/443-350/13-2/EWW i z dnia 7 lipca 2014 r., ILPP4/443-206/14-4/ISN czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 listopada 2016 r., 2461-IBPP2.4512.769.2016.1.EJU), jednak można również spotkać ze stanowiskiem przeciwnym (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 lipca 2014 r., ILPP4/443-206/14-4/ISN).