Bartosiewicz Adam, Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów przez magazyn konsygnacyjny

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r. do: 31 grudnia 2019 r.
Autorzy:

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów przez magazyn konsygnacyjny

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów przez magazyn konsygnacyjny

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów przez magazyn konsygnacyjny

Procedura ma na celu zaprezentowanie regulacji odnoszących się do dokonywania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów poprzez magazyn konsygnacyjny położony w innym państwie członkowskim.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów przez magazyn konsygnacyjny dostawca dostawca obowiązek podatkowy - przemieszczenie magazyn funkcjonuje? bez skutków obowiązek podatkowy - dostawa wysłanie towarów do magazynu nabywca zarejestrowany do WNT? dostawca zarejestrowany? ewidencja powrotne przemieszczenie? nie tak tak nie tak nie tak nie

Krok: wysłanie towarów do magazynu

Polski podatnik wysyłający towary do zagranicznego magazynu, odpowiadającego polskiemu magazynowi konsygnacyjnemu może skorzystać z odwleczenia w czasie momentu powstania obowiązku podatkowego przy wewnątrzwspólnotowej dostawie. Jego wysłanie towarów do magazynu w innym państwie członkowskim nie jest wtedy traktowane jako wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów (zrównane z WDT), tylko jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów wykonana dla przyszłego nabywcy pobierającego towary z magazynu.

Krok: magazyn funkcjonuje?

Nie we wszystkich państwach członkowskich funkcjonują magazyny konsygnacyjne (czy też raczej magazyny typu call-off). Przemieszczenie towarów do magazynu w innym państwie członkowskim tylko wtedy będzie uznane za wewnątrzwspólnotową dostawę z odroczonym terminem płatności, jeśli w danym państwie magazyny tego rodzaju zgodnie z prawem funkcjonują.