Bartosiewicz Adam, Warunki podmiotowe opodatkowania estońskim CIT
Warunki podmiotowe opodatkowania estońskim CIT
Warunki podmiotowe opodatkowania estońskim CIT
Warunki podmiotowe opodatkowania estońskim CIT
Procedura ma na celu zaprezentowanie warunków podmiotowych – odnoszących się do danego podatnika – który chciałby być opodatkowany estońskim CIT.
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną, podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.
Krok: podatnik o polskiej rezydencji
Możliwość opodatkowania estońskim CIT dotyczy podatników, którzy podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.) – dalej u.p.d.o.p.
Krok: (!) przychody bierne
Dla opodatkowania estońskim CIT istotne jest natomiast nadal to, aby mniej niż 50% przychodów podatnika było tzw. przychodami biernymi. Z przepisów wynika bowiem, że jednym z warunków opodatkowania estońskim CIT jest to, aby mniej niż 50% przychodów pochodziło:
a) z wierzytelności,
b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c) z części odsetkowej raty leasingowej,
d) z poręczeń i gwarancji,
e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p. – w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.
Jak wynika z brzmienia kolejnych przepisów – u podatników zaczynających działalność ten warunek jest uważany za spełniony w pierwszym roku opodatkowania estońskim CIT.
Chociaż intencją ustawodawcy było wyłącznie z możliwości estońskiego CIT podatników nie prowadzących w przeważającej części aktywnej działalności gospodarczej, to jednak z możliwości opodatkowania estońskim CIT nie mogą skorzystać również tacy podatnicy, dla których istotą aktywnej działalności jest sprzedaż praw autorskich, czy też sprzedaż praw własności przemysłowej. Tak DKIS w interpretacji z 19.07.2022 r, 0111-KDIB1-1.4010.194.2022.2.SG.
Uwaga! Ryzyko: W stanie prawnym obowiązującym od 1.01.2022 r. dla opodatkowania estońskim CIT nie ma już znaczenia wysokość przychodów brutto podatnika w poprzednim roku podatkowym. Wcześniej bowiem podatnicy, których przychody z poprzedniego roku podatkowego przekroczyły 100 mln zł nie mogli skorzystać z tej formy opodatkowania. W obecnym stanie prawnym wysokość przychodów z roku poprzedniego nie ma znaczenia dla wyboru tej formy opodatkowania.