Krywan Tomasz, Wartość zaliczonych do KUP odpisów aktualizujących jako przychody podatników

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2022 r.
Autorzy:

Wartość zaliczonych do KUP odpisów aktualizujących jako przychody podatników

Wartość zaliczonych do KUP odpisów aktualizujących jako przychody podatników

Wartość zaliczonych do KUP odpisów aktualizujących jako przychody podatników

Procedura pozwala ustalić, czy wartość zaliczonego do kosztów uzyskania przychodów odpisu aktualizującego musi już zostać zaliczona do przychodów podatnika.

Wartość zaliczonych do KUP odpisów aktualizujących jako przychody podatników podatnik podatnik podatnik stał się obowiązany rozpoznać przychód w wysokości wartości zaliczonego do kosztów uzyskania przychodów odpisu aktualizującego podatnik nie jest jeszcze obowiązany rozpoznawać przychodu w wysokości wartości zaliczonego do kosztów uzyskania przychodów odpisu aktualizującego podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów odpis aktualizujący czy wierzytelność, której dotyczył odpis aktualizujący, została umorzona? czy wierzytelność, której dotyczył odpis aktualizujący, uległa przedawnieniu? czy wierzytelność, której dotyczył odpis aktualizujący, została odpisana jako nieściągalna? czy ustała przyczyna, dla której dokonany został odpis aktualizujący zaliczony uprzednio do kosztów uzyskania przychodów lub potrącony dla celów ustalenia zysku (straty) w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek? tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów odpis aktualizujący

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., podatnicy mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p. do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie art. 16 ust. 2a pkt 1 u.p.d.o.p. Zaliczanie takich odpisów do kosztów uzyskania przychodów nie ma jednak charakteru definitywnego, gdyż w przypadkach określonych przepisami art. 12 ust. 1 pkt 4d i 4e u.p.d.o.p. na podatnikach ciąży obowiązek rozpoznania przychodów w wysokości wartości zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących.

Należy zastrzec, że na podstawie tych przepisów wartość/równowartość odpisów aktualizujących generować może przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych tylko w przypadkach, gdy odpisy te zostały uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 9 listopada 2011 r., IPTPB3/423-200/11-2/GG. Wartość/równowartość odpisów aktualizujących, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nie stanowi takich przychodów.

Przychodów nie stanowi również przedawnionych wierzytelności nieściągalnych, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a u.p.d.o.p. (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 21 listopada 2016 r., 2461-IBPB-1-3.4510.945.2016.1.AW).

Krok: czy wierzytelność, której dotyczył odpis aktualizujący, została umorzona?

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4d u.p.d.o.p. do przychodów podlegających opodatkowaniu zalicza się m.in. wartość należności umorzonych (w tej części, od której dokonane odpisy aktualizujące zostały uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów).