Czerniak Dominika, Uzyskanie zezwolenia na ściganie

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 3 kwietnia 2018 r.
Autorzy:

Uzyskanie zezwolenia na ściganie

Uzyskanie zezwolenia na ściganie

Uzyskanie zezwolenia na ściganie

Wśród przestępstw ściganych z urzędu wyróżnia się przestępstwa ścigane bezwarunkowo i warunkowo. Wśród przestępstw ściganych z urzędu warunkowo znajdują się przestępstwa ścigane na wniosek oraz przestępstwa ścigane po uzyskaniu zezwolenia władzy. Prawo przewiduje bowiem istnienie grupy osób, którzy - objęci immunitetem formalnoprawnym (procesowym) - będą mogli być ścigani za popełnione czyny, jedynie po uzyskaniu zezwolenia od właściwego organu. Immunitet ten nie uchyla karalności, a jedynie zapewnia niedopuszczalność wszczęcia i przeprowadzenia postępowania karnego przeciwko osobie objętej immunitetem.

Przykładowo takim immunitetem posługują się m.in.:

* posłowie i senatorowie RP (art. 105 ust. 2 i art. 108 Konstytucji RP);

* sędziowie sądów powszechnych (art. 80 § 1 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych);

* sędziowie Sądu Najwyższego (art. 55 § 1 ustawy o Sądzie Najwyższym);

* sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych (art. 29 i 49 ustawy - Prawo o ustroju sądów administracyjnych);

* sędziowie sądów wojskowych (art. 30 § 1 ustawy - Prawo o ustroju sądów wojskowych);

* sędziowie Trybunału Stanu (art. 15a ustawy o Trybunale Stanu);

* Prokurator Generalny (art. 135 § 1 ustawy Prawo o prokuraturze);

* prokuratorzy (art. 135 § 1 ustawy prawo o prokuraturze);

* Rzecznik Praw Obywatelskich (art. 211 Konstytucji RP).

Rozróżnienia wymagają dwie sytuacje:

1. Gdy w chwili złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub po jego ujawnieniu w inny sposób, znana jest osoba podejrzana, którą jest osoba objęta immunitetem. W takiej sytuacji już do wydania postanowienia o wszczęciu postępowania przygotowawczego wymagana jest zgoda właściwego organu.

2. Gdy w chwili złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub po jego ujawnieniu w inny sposób, osoba podejrzana nie jest znana, a dopiero w toku prowadzonego postępowania przygotowawczego zostaną ujawnione informacje wskazujące, że osobą podejrzaną jest osoba objęta immunitetem. W takiej sytuacji dopiero do wydania postanowienia o przedstawieniu zarzutów wymagana jest zgoda właściwego organu, natomiast postępowanie in rem (w sprawie) dopuszczalne jest pomimo braku zgody organu.

Uzyskanie zezwolenia na ściganie właściwy organ do wydania zezwolenia na ściganie właściwy organ do wydania zezwolenia na ściganie otrzymanie wniosku wydanie zezwolenia na ściganie otrzymanie wniosku wydanie zezwolenia na ściganie możliwy przebieg procedury odmowa zezwolenia na ściganie odmowa zezwolenia na ściganie możliwy przebieg procedury prokurator (oskarżyciel) prokurator (oskarżyciel) wszczęcie postępowania przygotowawczego po uzyskaniu zezwolenia na ściganie uzyskanie informacji o braku zezwolenia złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na ściganie uzyskanie informacji o braku zezwolenia postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania otrzymanie zezwolenia na ściganie otrzymanie zezwolenia na ściganie odebranie informacji oczekiwanie na decyzję organu zezwalającego postanowienie o umorzeniu postępowania złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na ściganie wszczęcie postępowania przygotowawczego po uzyskaniu zezwolenia na ściganie odebranie informacji oczekiwanie na decyzję organu zezwalającego inny niż prokurator organ postępowania przygotowawczego inny niż prokurator organ postępowania przygotowawczego wszczęcie postępowania przygotowawczego czy konieczne jest uzyskanie zezwolenia na ściganie przed wydaniem postanowienia o przedstawieniu zarzutów? poinformowanie prokuratora o konieczności uzyskania zezwolenia na ściganie otrzymanie zawiadomienia o przestępstwie poinformowanie prokuratora o konieczności uzyskania zezwolenia na ściganie wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów czy konieczne jest uzyskanie zezwolenia na ściganie przed wszczęciem postępowania przygotowawczego? tak nie tak nie

Krok: otrzymanie zawiadomienia o przestępstwie

Informacja o tym, że przestępstwo zostało popełnione może złożyć każda osoba, która się o tym dowiedziała. Jednakże postępowanie przygotowawcze może zostać zainicjowane także w wyniku uzyskania informacji o przestępstwie przez organy Policji (lub inne organy uprawnione do prowadzenia postępowania) pochodzącej z własnych źródeł.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa może również zostać skierowane bezpośrednio do prokuratury.

Krok: czy konieczne jest uzyskanie zezwolenia na ściganie przed wszczęciem postępowania przygotowawczego?

Jeżeli w chwili złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub po jego ujawnieniu w inny sposób, znana jest osoba podejrzana, którą jest osoba objęta immunitetem, już do wydania postanowienia o wszczęciu postępowania przygotowawczego wymagana jest zgoda właściwego organu. O tym jaki organ jest właściwy dla wydania zgody nie decydują przepisy ogólne, lecz stosowne ustawy statuujące istnienie określonych immunitetów (np. poselski i senatorski wynikający z ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora).